Holştayn ırkı sığırlarda gübre ve kum altlık kullanımının bazı refah ve davranış özellikleri üzerine etkileri
Effects to welfare and behavior characteristics of manure and sand bedding in holstein cattle
  1. Tez No: 663771
  2. Yazar: MÜGE AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM DERELİ FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, holştayn ırkı sığırlarda gübre ve kum altlık kullanımının bazı refah ve davranış özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışma, Kasım 2017-Nisan 2018 tarihleri arasında özel bir işletmede 2-6 yaşındaki, 110 baş Holştayn ırkı süt sığırı ile yarı açık-serbest dolaşımlı bir işletmede yürütülmüştür. Hareket durumu, kirlilik durumu, carpal ve tarsal eklem lezyonlarının belirlenmesinde bireysel gözlem yöntemi kullanılırken, bazı davranış özellikleri (ayakta kalma- uzanma/yatma süreleri, adım sayısı ve ayağa kalkma/yatma sıklığı) NEDAP - akıllı bileklik sistemi ile kayıt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of manure and sand bedding use on some animal welfare and behavioral characteristics in Holstein cattle are examined. The research was conducted between November 2017 and April 2018 in a private farm in the age of two to six years 110 Holstein breeds of dairy cattle and a farm that has a semi-open-free barn. The individual observation method was used to determine the movement scoring, pollution status, and carpal and tarsal joint lesions in Holstein cows including posture, locomotion and lameness states. NEDAP-Livestock Management is recorded with a smart legtag system to determine the standing time, lying/resting time, the number of steps, and standing/lying frequency within the scope of cattle behavior characteristics.