Mollâ Câmî'nin Yûsuf u Züleyhâ Mesnevîsinin şârihi bilinmeyen bir şerhi (165b-220b varakları arası transkripsiyonlu metin- inceleme)
A comments of Yûsuf u Züleyhâ Masnavi of Mollâ Câmîwritten by an unknown commentator(text with transcription and review of pages 165b -220b)
  1. Tez No: 663777
  2. Yazar: AYBİKE KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ŞIĞVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada, Mollâ Câmî tarafından yazılmış olan Yûsuf u Züleyhâ mes-nevîsinin, şârihi bilinmeyen bir kimse tarafından yapılmış şerhinin, 165b-220b varak-ları Latin harflerine transkripsiyonlu olarak aktarılmış, çeşitli yönlerden incelenmiş, Mollâ Câmî'nin hayatı ve ediplik yönü ile Yûsuf u Züleyhâ mesnevîsi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Transkripsiyonlu metnin oluşturulmasında İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi, TY No: 3516'da kayıtlı olan nüsha esas alınmıştır. Çalışmanın sonuna ise metnin anlaşılmasını kolaylaştırabileceği düşüncesiyle sözlük kısmı eklenmiştir. Çalışma Mollâ Câmî'nin Yûsuf u Züleyhâ adlı eseriyle alakalı yapılan çalışmalara yeni bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines a comments of Yûsuf u Züleyhâ masnavi of Mollâ Câmî, which waswritten by an unknown commentator, by focusing on pages between 165b – 220b. The text isconverted into Latin alphabet with its original transcription. Also, this thesis gives general informationabout the life and literary aspect of Mollâ Câmî and his Yûsuf-u Züleyhâ masnavi.In the creation of the transcribed text, the copy registered in Istanbul University Library, TY No: 3516 was taken as basis. At the end of the study, a dictionary section was added with a thoughtthat it could facilitate understanding of the text. This thesis will make a new contribution to the stu-diesabout Mollâ Câmî's work named Yûsuf u Züleyhâ.