Öğretmenlerin örgütsel atalet düzeylerinin yordayıcısı olarak örgütsel adalet algısı
Teachers' organizational justice perception as a predictor of organizational inertia
- Tez No: 663778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN BİLGE KESKİNKILIÇ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, eğitim kurumlarında örgütsel adaletin, örgütsel atalet üzerindeki yordayıcı etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemeni, İstanbul ili Başakşehir ilçesinde görev yapmakta olan 3521 öğretmen arasından seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen 635 öğretmen oluşturmaktadır. İlişkisel modelde tasarlanan bu araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmış olup, araştırma kapsamında veriler, Örgütsel Adalet Ölçeği, Örgütsel Atalet Ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizinde, betimleyici istatistiki yöntemler (yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma), değişkenler arasındaki ilişkilerin tespiti için korelasyon analizi, bağımlı değişkenin bağımsız değişkeni yordama gücünü tespit etmek amacıyla regresyon analizi, değişkenler arasındaki farklılığı tespit etmek amacıyla ikili karşılaştırmalarda t testi, çoklu grupların karşılaştırılmasında ise ANOVA analizi kullanılmıştır. Araştırma neticesinde, öğretmenlerin örgütsel adalet algılarının bütün boyutlarda yüksek düzeyde olduğu, etkileşimsel adalet algılarının, dağıtımsal adalet ve işlemsel adalet algılarından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin, örgütsel atalet algılarının ise bütün boyutlarda orta düzeyde olduğu görülmekte olup, öğrenme ataleti ortalamalarının deneyim ataleti ortalamalarından daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel adalet ile örgütsel atalet ve bu ölçeklerin alt boyutları arasında istatistiki olarak anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiş olup, örgütsel adalet ile örgütsel atalet toplam puanları arasında negatif yönde orta düzeyde bir ilişkinin var olduğu görülmüştür. Örgütsel adaletin, öğretmenlerin örgütsel atalet düzeylerini yordadığı da araştırma sonucunda tespit edilmiştir. Ayrıca, öğretmenlerin örgütsel adalet algı düzeylerinin öğretmenlerin çalıştığı eğitim kademesine göre anlamlı bir biçimde farklılaştığı görülmekte olup, ilkokul öğretmenlerinin örgütsel adalet algılarının örgütsel adaletin bütün boyutlarında, ortaokul ve lise öğretmenlerinin ortalamalarına göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the impact of organizational justice on organizational inertia in educational institutions. The sampling of the research consists of 635 teachers selected from the 3521 teachers working in the district of Başakşehir in Istanbul. This research is designed in correlational model and data were collected using the Organizational Justice Scale, Organizational Inertia Scale and personal information form. In the analysis of the data collected within the scope of the research, descriptive statistical methods (percentage, arithmetic mean, standard deviation), correlation analysis for the determination of the relationships between the variables, regression analysis in order to determine the predictive power of the dependent variable, t test in binary comparisons to determine the difference between the variables, One-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare multiple groups. As a result of the research, it has been determined that teachers' perceptions of organizational justice is high in all dimensions, and their perceptions of interaction justice are higher than distributional and operational justice perceptions. In addition, teachers' perceptions of organizational inertia are observed to be at a medium level in all dimensions, and the average of inertia is found to be lower than the average of inertia. In addition, it was determined that there was a statistically significant relationship between organizational justice and organizational inertia and the sub-dimensions of these scales, and it was observed that there was a moderate negative relationship between organizational justice and organizational inertia. In addition, it has been determined that organizational justice predicts teachers' inertia levels. In addition, it is seen that teachers 'perception of organizational justice differs significantly according to the type of school in which teachers work, and it is determined that primary school teachers' perception of organizational justice is higher in all dimensions of organizational justice compared to the averages of secondary and high school teachers.