A research on the availability of unmanned aerial vehicles in the civil air cargo transportation in Turkey
Türkiye'de sivil hava kargo taşımacılığında insansız hava araçlarının kullanılabilirliği üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 663783
  2. Yazar: FATMA ER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MERTOL İBRAHİM GÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
20. yy'da kullanılmaya başlanan ve 21. yy'da teknolojik verilerden etkilenerek hızlı bir gelişim süreci içerisine giren insansız hava araçları hem askeri ve ticari alanlarda hem de hobi ve sportif amaçlı olarak, bireyler tarafından kullanımı yaygınlaşmıştır. Ülkelerin askeri amaçlarla araştırma ve geliştirme süreçlerini desteklediği insansız hava araçları için ticari amaçlı da projeler geliştirilmekte ve yatırım yapılmaktadır. Bu araştırmanın kapsamını, geliştirilen insansız hava kargo araçlarının Türkiye'de hava yolu kargo firmaları tarafından tercih edilebilirliği oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında nitel araştırma yönteminden faydalanılarak firmalarla yapılan görüşmeler, gözlemler ve kaynaklar değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda, Türkiye'de hava kargo taşımacılığı yapan firmaların insansız hava kargo araçları kullanmaya istekli oldukları fakat belirsizlik, güvenlik, yasal düzenlemeler ve ticari hava sahası kısıtları gibi sebepler ile uygulamaya geçilebilmesi için henüz zamana ihtiyacın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles, which were started to be used in the 20th Century and got into a quick development process by the technological data, are used more widely in fields of military and trade, and by individuals for hobby and sports purposes. For the unmanned aerial vehicles supporting nations' military research and development processes, projects are being developed and investment is made. The scope of this research is to understand the preferability of the developed unmanned aerial vehicles by cargo airlines in Turkey. Within the scope of this research interviews, observations and source materials are evaluated by using quantitative research methods. Accordingly, it is seen that companies providing air freight in Turkey are willing to use air cargo vehicles, however, due to reasons such as uncertainties, security concerns, legal regulations and limitations in air space, it is seen that more time is needed to put them in use.