Okul yöneticilerinin teknoloji liderliği öz-yeterlikleri üzerine bir çalışma
A study on school administrators 'technology leadership self competences
  1. Tez No: 663784
  2. Yazar: MÜJDAT DÜLGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmanın amacı okul yöneticilerinin teknoloji liderliği yeterliklerine ilişkin algıları ve bu algılarının“yaş, cinsiyet, unvan, okul türü, mesleki kıdem, öğrenim durumu, okul kademesi, yöneticilik süresi, Bilişim teknolojileri ile ilgili hizmetiçi eğitim alıp almama durumu ve okullarında BT sınıfı bulunup bulunmaması”değişkenlerine göre istatistiksel olarak farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel; ilkokul, ortaokul ve lise kurumlarındaki toplam 186 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Bu yöneticilerden 41'i Okul Müdürü, 96'sı Müdür yardımcısı toplam 137 okul yöneticisine ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında Hacıfazlıoğlu, Karadeniz ve Dalgıç (2011) tarafından geliştirilen "Eğitim Yöneticileri Teknoloji Liderliği Öz-Yeterlik Ölçeği'' kullanılmıştır. Ölçeğin birinci bölümünde verilere yönelik frekans ve yüzde dağılımı alınmıştır. Okul yöneticilerinin yeterliklerinin belirlenmesine ilişkin aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Değişkenler arasında farklılığı ortaya koyabilmek için ikili karşılaştırmalarda t testi ve Mann Whitney U testi, ikiden fazla değişken gruplarının karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Kruskal Wallis-H testleri kullanılmıştır. Tüm analiz işlemlerinde anlamlılık düzeyi olarak .95 alınmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre okul yöneticilerinin kendilerine olan algılarında toplam ölçeğe göre teknoloji liderlik yeterliliklerini büyük oranda sağladıkları görülmektedir. Okul yöneticilerinin kendilerini en çok Profesyonel Uygulamada Mükemmellik ve Dijital Vatandaşlık alt boyutlarında; en düşük ise Vizyoner Liderlik ve Sistematik Gelişim alt boyutlarında yeterli gördükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is the perception of school administrators' perceptions of technology leadership competencies and their perceptions:“age, gender, title, school type, professional seniority, educational status, school level, management period, whether they have received in-service training related to information technologies and whether there is an IT class in their schools. It is to examine whether it differs statistically or not according to the variables. The universe of the research is official and private affiliated to Büyükçekmece District National Education Directorate; It constitutes a total of 186 school administrators in primary, secondary and high school institutions. A total of 137 people were reached, including 41 principals, 96 vice principals among these administrators. ”Education Managers Technology Leadership Self-Efficacy Scale" developed by Hacıfazlıoğlu, Karadeniz and Dalgıç (2011) was used for data collection. In the first part of the scale, the frequency and percentage distribution for the data are taken. Arithmetic mean and standard deviation were used to determine the competencies of school administrators. In order to reveal the difference between variables, t test and Mann Whitney U test were used in paired comparisons, one-way analysis of variance (ANOVA) and Kruskal Wallis-H tests were used to compare groups of more than two variables. The significance level was taken as .95 in all analysis processes. According to the results of the study, it is seen that school administrators provide technology leadership competencies according to the total scale in their perceptions of themselves. School administrators find themselves mostly in Professional Practice Excellence and Digital Citizenship sub-dimensions; the lowest was determined to be sufficient in Visionary Leadership and Systematic Development sub-dimensions.