Cemaatle namaz ve Kur'ân'da cemaatle namaz kılmaya işaret eden âyetlerin değerlendirilmesi
Congregational prayer and the evaluation of the verses that indicate to perform congregational prayer in the Qur'an
  1. Tez No: 663805
  2. Yazar: MEHMET KUMAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tezde, Kur'ân-ı Kerim başından sonuna kadar taranarak cemaatle namaz kılmaya ve bunun önemine işaret eden âyetler tespit edilip incelenmiş ve delalet yönüyle değerlendirilmiştir. Bu konuda daha önce akademik bir çalışmanın yapılmaması konuyu tercih sebebi olmuştur. Kur'ân-ı Kerim'de cemaatle namaza gösterilen ehemmiyet üzerinde çalışılmıştır. Çalışma, giriş kısmının ardından iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İslâm'ın yanı sıra, tahrif olmuş semavi dinlerde ve milli dinlerde namaz, cemaat ve cemaatle namaz konuları işlenmiştir. İkinci bölümde ise Kur'ân-ı Kerim'de cemaatle namaz konulu veya ilintili âyetler tespit edilip muhtevâları incelenmiş ve verilmek istenen mesajlar üzerinde durulmuştur. Ayrıca, günümüzde de tartışma konusu olan kadınların cemaatle namaza, Cuma namazına ve bayram namazlarına katılmaları hususu işlenmiştir. Bunların yanında, cemaatle namazın topluma kazandırdığı değerler aktarılmıştır. Ȃyet-i kerimelerde cemaatle namazın, doğrudan ve dolaylı şekilde yer aldığı görülmüştür. Konuyla ilgili ayetlerin müfessirler tarafından te'vili ve hadislerden elde edilen mesajların birleştirilmesi, cemaatle namazın Müslümanların hayatında daha çok yer alması gerektiği düşüncesini ortaya çıkarmıştır. Neticede namaz ibadetinin ve bunu cemaat hâlinde îfâ etmenin, İslâm dininde önemli bir yere sahip olduğu ve Kur'ân-ı Kerim'de geniş yer aldığı görülmüştür. Farz ibadetlerin başında yer bulan namaz, sahibinin Allah Teâlâ'ya yaklaşmasına vesile olur. Cemaatle namaz ise kulun Allah Teâlâ'ya takarrubunu, bununla beraber Müslümanların birbirlerine yaklaşmasını, birlik ve beraberlik duygularının kuvvetlenmesini ve aralarındaki yardımlaşmanın artmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Quran was scanned from the beginning to the end, the verses indicating the importance of performing prayers in congregation were selected and analyzed and evaluated in terms of meaning. There has not been an academic study on this subject before. Therefore, it was decided to study this subject as a thesis. With this study, it was aimed to determine the importance of the Quran to prayer in congregation. The study consists of two main sections after the introduction. In the first part, the following issues are discussed: prayer in other distorted celestial and national religions, congregation and prayer in congregation. In the second part, the following issues are discussed: The subject of prayer in congregation or the verses, contents and messages about this subject in the Quran. In addition, the issue of women's participation in congregation prayer, Friday prayer and eid prayers, which is still a topic of discussion today, was discussed. In addition to these, the values that congregation and prayer brought to society were discussed. It is seen that congregation prayer directly and indirectly appear in the verses. When the verses on the subject were explained by tafsir scholars and the messages obtained from hadiths were brought together, the idea that congregation prayer should take place more in the lives of Muslims emerged. As a result, it has been seen that worshiping prayer and performing it as a congregation has an important place in the religion of Islam and has a wide place in the Quran. Prayer, which takes place at the beginning of fard prayers, brings people closer to Allah. On the other hand, congregation prayer, will enable the servant to get closer to Allah and Muslims, to strengthen the feelings of unity and solidarity, and to increase the cooperation between them.