İkinci Dünya Savaşı sonrasında; savaşın ve siyasi, ekonomik, toplumsal yapılanmanın Almanya'daki resim, heykel, performans sanatları üzerindeki etkisi
Following the second world war; impact of the post war and political, econumical and social reconstruction on painting, sculpture and performance arts in Germany
  1. Tez No: 663813
  2. Yazar: HATİCE ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DR. ŞEVKET CEM ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan yenilgi ile çıkan Almanya'da sınırlar değişmiş, ülke Doğu ve Batı Almanya olmak üzere ikiye bölünmüştür. Farklı politik ve kültürel kimliklere sahip Doğu ve Batı Almanya'da, birbirinden farklı sanat çalışmaları ortaya çıkmıştır. Bölünmeyi takiben Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği arasında soğuk savaş başlamış; siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda yer alan bu savaş, sanatı Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği için önemli bir güç haline getirmiştir. Bu tez çalışmasında öncelikle 1945-1990 yılları arasında Almanya'daki siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler konusunda ön araştırma yapılmış, sanatın gelişiminin daha iyi anlaşılması için bir altyapı oluşturulmuştur. Yine aynı amaçla Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ndeki sanatın gelişimi ve soğuk savaşın sanata etkisi araştırılmıştır. Son olarak Almanya'da sanat alanında yapılan çalışmalar araştırılmış; seçilmiş eserlerin incelenmesi ile de konu pekiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Defeated in the second world war, the borders in Germany was changed; the country was divided in two parts as East and West Germany. Having different political and cultural identities, different works of art has emerged in the East and West Germany. Following the separation, cold war had begun between the USA and USSR; this war in political, economical and cultural areas has brought art into a very important place for the USA and USSR. In this thesis work, a comprehensive research on the political, economical and societal evolution between 1945-1990 in Germany has been made as a first step in order to build a basis to better understand the evolution of art. To feed the same purpose, a research has been made on the evolution of art in the USA, Europe and USSR and the impact of the cold war on the art scene. Finally, various forms of art work in this time period in Germany had been compiled and the thesis topic has been enhanced with the detailed analysis of a selected work of art.