Yıldızlar kategorisi badmintonculara uygulanan 8 haftalık gölge antrenmanlarının performansa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of performance 8-week shadow training applied to stars category badminton players
- Tez No: 663819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRHAN SUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı yıldızlar kategorisi badmintonculara uygulanan 8 haftalık gölge antrenmanlarının performansa etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya katılan sporcular 14-16 yaş aralığında 39 Badmintoncudan oluşmaktadır. Çalışmaya katılan Badmintoncular Gölge Antrenman Grubu (GAG) (n=19, E=10 K=9) ve Kontrol Grubu (KG) (n=20, E=10 K=10) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışmaya katılan sporcular Isparta İli Bölge Spor Kulübü'nün öğrencileridir. KG'nun yaş ortalaması 15,05±0,88 yıl, boy ortalaması 165,15±5,18 cm ve vücut ağırlığı ortalaması 56,30±5,76 kg; GAG'nun yaş ortalaması 15,26±0,87 yıl, boy ortalaması 166,37±5,85 cm ve vücut ağırlığı ortalaması 57,74±6,93 kg olarak tespit edildi. Bu çalışmaya katılan sporculara haftada 5 gün, günde 2 saat Badminton antrenmanı uygulatıldı. Antrenman çalışma süresi 8 haftadan oluşmaktadır. Gölge antrenman grubuna ek olarak gölge antrenman programı uygulatılırken; kontrol grubu ise sadece badminton antrenmanlarına katıldı. Grup içi ön ve son test değerleri karşılaştırmak için Eşleştirilmiş t Testi; gruplar arası ön ve son test değerleri karşılaştırmak için ise Bağımsız Örneklem t Testi kullanıldı. Sonuçlar "p
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of 8-week shadow training applied to stars category Badminton players on performance. The athletes participating in the study consist of 39 Badminton players between the ages of 14-16. The Badminton players participating in the study were divided into two groups as Shadow Training Group (GAG) (n =19, E=10 K=9) and Control Group (KG) (n = 20 E=10 K=10). The athletes participating in the study are the students of the Isparta Province Regional Sports Club. KG's average age is 15.05 ± 0.88 years, average height 165.15 ± 5.18 cm and body weight average 56.30 ± 5.76 kg; The mean age of the GAG was 15.26 ± 0.87 years, the average height was 166.37 ± 5.85 cm and the average body weight was 57.74 ± 6.93 kg. The athletes participating in this study were given badminton training 5 days a week, 2 hours a day. Training duration consists of 8 weeks. While applying shadow training program in addition to shadow training group; the control group only participated in Badminton training. Paired t Test to compare pre and post test values within groups; Independent Sample t Test was used to compare pre and post test values between groups. The results were evaluated according to the "p