15-16 yaş yıldızlar kategorisi güreşçilerde kilo düşmenin reaksiyon sürelerine etkisi
The effect of weight loss on reaction times in 15-16 years old stars category wrestlers
- Tez No: 752760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma yıldızlar kategorisi güreşçilerde kilo düşmenin basit reaksiyon sürelerine etkisinin araştırılması amacıyla yapıldı. Araştırma Malatya ilinde yapılan Büyük yıldızlar kategorisi grup müsabakasında yaş ortalaması 15.41±0.77, boy ortalaması 170.33±7.72 ve vücut ağırlığı ortalaması 66.04±16.79 olan 24 güreşçiden oluştu. Katılımcıların reaksiyon sürelerini ölçmek için Hubbard Scientific 6027 cihazı kullanıldı. Katılımcılardan boy uzunluğu, vücut ağırlığı, basit görsel ve işitsel reaksiyon süreleri alındıktan sonra kendi vücut ağırlıklarının %4'ü kadar kilo düşmeleri istendi. Ağırlıklarının %4'ü kadar kilo düştükten sonra tekrardan ölçümler alındı. Çalışma verileri SPSS paket programı ile analiz edildi. Araştırmanın bulguları sonucunda katılımcı grubunun vücut ağırlığı ön test son test değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir sonuç görüldü (p0,05). Sonuç olarak, yıldızlar kategorisinde güreşen sporcuların vücut ağırlıklarının %4'ü kadar kilo düşmeleri sonucunda güreşçilerde sağ el görsel, sağ el işitsel, sol el işitsel reaksiyon süresi olumsuz yönde etkilenirken sol el görsel reaksiyon süresinde herhangi bir değişim olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effect of weight loss on simple reaction times in star category wrestlers. The research consisted of 24 wrestlers with an average age of 15.41±.77, an average height of 170.33±7.72 and an average body weight of 66.04±16.79 in the Big Stars category group competition held in Malatya. Hubbard Scientific 6027 device was used to measure the reaction times of the participants. Participants were asked to lose 4% of their own body weight after taking height, body weight, and simple visual and auditory reaction times. Measurements were taken again after losing 4% of their weight. Study data were analyzed with the SPSS package program. As a result of the findings of the study, a statistically significant result was observed between the body weight pretest and posttest values of the participant group (p0.05). As a result, as a result of the weight loss of 4% of the body weight of the athletes wrestling in the star category, right hand visual, right hand auditory and left hand auditory reaction time were negatively affected, while there was no change in the left hand visual reaction time.