Yıldızlar kategorisi yüzücülerde seçilmiş antropometrik özelliklerin sprint yüzme performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of selected anthropometric features on sprint swimming performance in star category swimmers
  1. Tez No: 786483
  2. Yazar: BETÜL BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yüzme sporunda başarı elde etmek birçok kritere bağlı olmakla beraber sporcunun antropometrik özellikleri ile de yakından ilgilidir. Bu doğrultuda yapılan bu çalışmanın amacı yıldızlar kategorisi yüzücülerde seçilmiş antropometrik özelliklerin sprint yüzme performansına etkisinin incelenmesidir. Çalışma Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan, Marmaris yüzme akademisinde aktif yüzen ve müsabık sağlıklı kadın (n=13, yaş=13,00±1,29 yıl) ve erkek (n= 11, yaş=13,00±1,13 yıl) toplam 24 gönüllü sporcudan oluşmaktadır. Sporcuların antropometrik ölçümleri (çap, çevre, uzunluk ve deri kıvrım kalınlığı) yapılarak sprint yüzme performans değerleri ile ilişkisi incelenmiştir. Verilerin normallik dağılımları için“Shapiro-Wilk Testi”yapılmıştır. İstatistiksel analizde minimum ve maksimum değer, aritmetik ortalama, standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Sporcuların 50 m sprint yüzme performansları ile seçilmiş antropometrik ölçümler arasında ilişki de“Pearson”korelasyon analizi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Achieving success in swimming sports depends on many criteria, but it is also closely related to the anthropometric characteristics of the athlete. In this direction, the aim of this study is to examine the effect of selected anthropometric features on sprint swimming performance in star category swimmers. Study: Healthy women (n=13, age=13.00±1.29 years) and men (n= 11, age=13.00±1.13 years) living in Marmaris district of Muğla, actively swimming and competing in Marmaris swimming academy. ) consists of a total of 24 volunteer athletes. Anthropometric measurements (diameter, circumference, length and skinfold thickness) of the athletes were made and their relationship with sprint swimming performance values was examined. The“Shapiro- Wilk Test”was performed for the normality distribution of the data. In statistical analysis, minimum and maximum values, arithmetic mean and standard deviation values were calculated. The relationship between the 50 m sprint swimming performance of the athletes and selected anthropometric measurements was also made with the“Pearson”correlation analysis.