Kamu diplomasisi bağlamında Türk dış politikasında Kosova
Kosovo in Turkish foreign policy in the context of public diplomacy
- Tez No: 663849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ARIKOĞLU ÜNDÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Son yıllarda tüm dünyada değişen küresel kurallarla birlikte, ülkelerin dış politikalarında da değişimler kaçınılmaz olmuştur. Özellikle askeri güce dayalı güç yerini diplomasi ve müzakereye dayalı yumuşak güce bırakmıştır. Bu gücün başında da bir uluslararası politika biçimi olan kamu diplomasisi gelmektedir. Artık bütün ülkelerin yakından takip ettiği ve prestijli görünmek için devlet politikalarına ekledikleri bu ılımlı güç, gün geçtikçe daha da önem kazanmaya başlamıştır. Kamu diplomasisi aracılığı ile hedef kamuoyu ve toplumlarda fikirler ve algılar oluşturulmaktadır. Bu sayede dolaylı yoldan devletlerin karar alma mekanizmalarında etkili olan aktörlerin kararları etkilenmekte ve alınan kararlar kamu diplomasisi uygulayan ülkenin lehine şekillenmektedir. Türkiye son yıllarda kamu diplomasisi çalışmalarını geliştirmiş, birçok ülkede uygulamaya sokmuştur. Bu bağlamda kamu diplomasisi uygulamalarını hayata geçirdiği ülkelerden biri olan Kosova'da çeşitli çalışmalarda bulunmuş, bu çalışmaları çeşitli kurum ve kuruluşlar aracılığı ile gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, changes have been inevitable in the foreign policies of the countries with the changing global rules all over the world. In particular, the power based on military power has been replaced by a soft or moderate power based on diplomacy and negotiation. Public diplomacy, which is a form of international policy, comes first among this power. This moderate power, which all countries follow closely and add to their state policies in order to appear prestigious, has started to gain more importance day by day. Ideas and perceptions are created in target public and societies through public diplomacy. In this way, the decisions of the actors who are effective in the decision-making mechanisms of the states are indirectly affected and the decisions taken are shaped in favor of the country that implements public diplomacy. Turkey has improved public diplomacy efforts in recent years and put them into practice in many countries. In this context, he carried out various studies in Kosovo, one of the countries where he implemented public diplomacy practices, and carried out these studies through various institutions and organizations.