Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve özgül öğrenme bozukluğu tanısı alan çocuk ve ergenlerde empati becerilerinin, akran zorbalığının ve sosyal desteğin değerlendirilmesi
Evaluation of empathy skills, peer bullying andsocial support in children and adolescents withdiagnosis of attention deficiency hyperactivitydisorder and specific learning disorder
- Tez No: 663850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA BOZATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Özgül Öğrenme Bozukluğu ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanılı, henüz tedavi başlanmamış çocuk ve ergenlerle kontrol grubunun empati becerileri, akran zorbalığına katılımları ve algıladıkları sosyal destek değerlendirilmiştir. Araştırma grubu olarak Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalığı Kliniği'ne başvuran, 9-16 yaş arası, Çocuklar için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu-Türkçe Versiyonu ile Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Özgül Öğrenme Bozukluğu dışında psikopatoloji saptanmayan, 20'sine Özgül Öğrenme Bozukluğu'nun eşlik ettiği 40 Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve 20 kontrol olgusu dahil edilmiştir. Olgulara KA-Sİ empati eğilim ölçeği formları, Çocuk ve Ergenler için Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği ve Olweus Öğrenciler için Akran Zorbalığı Anketi uygulanmış, ebeveynler araştırmacı tarafından hazırlanmış sosyodemografik veri formunu ve Yenilenmiş Conners Ebeveyn Derecelendirme Ölceği-Kısa Versiyonunu doldurmuştur. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olguları kontrol olgularıyla kıyaslandığında; duygusal, bilişsel ve toplam empati skorları anlamlı derecede düşük saptanmış, akran zorbalığına daha çok zorba-kurban olarak katılım gösterdiklerini, daha çok zorbalık yaptıklarını ve daha çok zorbalığa uğradıklarını bildirmişlerdir. Ayrıca Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olgularının kontrol olgularına kıyasla arkadaşlardan, aileden, öğretmenden ve toplam algılanan sosyal destek puanları anlamlı derecede düşük saptanmıştır. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Özgül Öğrenme Bozukluğu tanılı olgular sadece Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanılı olgular ile kıyaslandığında; duygusal, bilişsel ve toplam empati skorları anlamlı derecede düşük saptanmış, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Özgül Öğrenme Bozukluğu tanılı olguların sadece Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanılı olgulara göre arkadaşlardan ve aileden algılanan sosyal destek puanları anlamlı derecede daha düşük saptanmıştır. Çocuklarda zorba ve zorba-kurban gruplarının duygusal, bilişsel ve toplam empatik eğilim skorlarının hiçbiri grubuna göre anlamlı derecede daha düşük olduğu saptanmıştır. Çalışmamızın sonuçları, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Özgül Öğrenme Bozukluğu tanılı olgularda empati becerileri, akran zorbalığı ve sosyal destek konularında ayrıntılı değerlendirme yapılmasının ve tedavi sürecinde bu faktörlerin ele alınmasının önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, children and adolescents diagnosed with Specific Learning Disorder and Attention Deficit Hyperactivity Disorder, who have not been treated yet and the control group were evaluated based on empathy skills, participation in peer bullying and perceived social support. As a research group, children are 9-16 years old, who applied to Trakya University Faculty of Medicine, Child and Adolescent Psychiatry Department with Attention Deficit Hyperactivity Disorder and Specific Learning Disorder based on Affective Disorders and Schizophrenia Interview Schedule-Now and Lifetime-Turkish Version , without any other psychopathology were included as 40 Attention Deficit Hyperactivity Disorder, 20 of whom were accompanied by Specific Learning Disorder and 20 control cases. KA-SI Empathy Tendency Scale Forms, Social Support Rating Scale for Children and Adolescents and Olweus Bully/Victim Questionnaire were applied to the cases, and parents filled in the sociodemographic data form prepared by the researcher and the Revised Conners Parent Rating Scale-Short Version. When Attention Deficit Hyperactivity Disorder cases are compared with control cases; emotional, cognitive and total empathy scores were found to be significantly lower, they reported that they participated in peer bullying more as a bully-victim, they bullied more, and they were bullied more. In addition, the total perceived social support scores of the Attention Deficit Hyperactivity Disorder cases from friends, family, teachers were found to be significantly lower compared to the control subjects. When the cases diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder and Specific Learning Disorder are compared with the cases diagnosed only with Attention Deficit Hyperactivity Disorder; emotional, cognitive and total empathy scores were found to be significantly lower, and the perceived social support scores from friends and family were found to be significantly lower in the patients diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder and Specific Learning Disorder than the patients with only Attention Deficit Hyperactivity Disorder. It was determined that the emotional, cognitive and total empathic tendency scores of the bully and bully-victim groups were significantly lower in children than the none group. The results of our study show the importance of making a detailed assessment of empathy skills, peer bullying and social support in patients diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder and Specific Learning Disorder, and addressing these factors in the treatment process.