Geçici iskemik atak, iskemik serebrovasküler hastalıklar ile tam kansayımı parametreleri ve görüntüleme tetkikleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 663935
  2. Yazar: İSHAK ŞAN
  3. Danışmanlar: UZMAN FERHAT İÇME
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmamızda GİA (Geçici İskemik Atak) ve İskemik serebrovasküler olay (SVO) sebebiyle acil servise başvuran hastalarda tam kan sayımı parametrelerinin tanı koymada ve bu 2 olayın ayırıcı tanısında yardımcı olup olmayacağını araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servise 01/01/2013 ile 31/01/2014 tarihleri arasında öykü ve fizik bakı bulgularıyla AHA ve ASA 2014 stroke klavuzuna göre GİA veya İskemik SVO tanımına uyan hem beyin tomografisi hem de MR'ı çekilmiş olan 150'si iskemik inme, 100'ü geçici iskemik atak olmak üzere toplam 250 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Dosyalarda hastalara ve kontrol grubuna ait olan ve acil servise başvuru anında alınan tam kan sayımındaki lökosit sayısı, nötrofil sayısı, lenfosit sayısı, monosit sayısı, platelet sayısı, RDW (Red cell distribution width), PDW (Platelet distribution width) ve MPV (Mean platelet volüme) değerleri kayıt altına alındı. Trombosit/lenfosit, lenfosit/monosit, nötrofil/lenfosit oranları hesaplandı. İskemik inme, GİA, kontrol grubu ve oluşturulan diğer alt gruplar arasında çalışılan tam kan parametreleri açısından karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: SVO grubunda nötrofil, MPV, RDW, NLR (nötrofil/lenfosit ratio) değerleri kontrol grubuna göre yüksekti. SVO grubunda lenfosit, PLT, PDW, LMR (lenfosit/monosit ratio) değerleri kontrol grubuna göre düşüktü. GİA grubunda nötrofil, RDW, NLR, PLR (platelet/lenfosit ratio) değerleri kontrol grubuna göre yüksekti. GİA grubunda lenfosit, PDW değerleri kontrol grubuna göre düşüktü. SVO alt grupları arasında baktığımız tüm tam kan parametreleri açısından anlamlı fark gözlenmedi. GİA enfarkt pozitif olan hasta grubunda MPV değerleri GİA enfarkt negatif olan hasta grubuna göre yüksekti. Sonuç: MPV'nin hem enfarkt pozitif GİA'da hem de iskemik SVO'da yüksek olması sebebiyle MPV'nin iyi bir enfarkt belirteci olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca SVO grubunda PLT ve LMR düşüklüğü, GİA grubunda PLR yüksekliği her iki grubun ayrımında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study was to investigate whether whole blood count parameters in patients presenting to emergency service with TIA (transient ischmic attack) and cerebro vascular accident (CVA) can be beneficial in a diagnosis and differential diagnosis of these two events. Material and Method: Ankara Files of overall 250 patients (150 ischemic stroke, 100 transient ischemic attack) who referred Atatürk Training and Investigation Hospital Emergency Service between the dates of 01/01/2013 and 31/01/2014 and whose history and physical examination findings were consistent with TIA or ischemic CVA diagnoses according to AHA and ASA 2014 stroke guide and who underwent both brain CT and MRI examination were investigated retrospectively. From the files, leukocyte numbers, neutrophil numbers, monocyte numbers, therombocyte number, RDW, PDW and MPV values at the time of presentation were recorded. Thrombocyte /lymphocyte, lymphocyte /monocyte and neutrophil /lymphocyte ratios were calculated. Comparisons were made between ischemic stroke, TIA, control group and other subgroups in terms of whole blood count parameters. Results: In CVA group, neutrophil, MPV, RDW, and NLR values were higher than control group. While lymphocyte, PLT, PDW and LMR values were lower than control group. In TIA group, RDW, NLR and PLR values were higher than control groups while PDW values were lower than control group. Among CVA subgroups, no difference was observed in terms of whole blood count parameters. In TIA subgroups which is infarct positive, MPV values were higher than infarct negative group. Conclusion: It is our suggestion that MPV may be a good infarct marker as it is high both in infarct positive TIA and in ischemic CVA. In addition, high PLT and LMR values in CSA groups and high PLR values in TIA group may be used to differentiate them.