Engelli kadınların çalışma hayatına katılımı önündeki sorunlar: Türkiye örneği
Disabled women's participation front of working life issues: The case of Turkey
  1. Tez No: 663970
  2. Yazar: VİLDAN HAYKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, engelli kadınların engel durumları ve cinsiyet özelliklerine bağlı dezavantajları birlikte ele alınarak engelli kadın kavramı irdelenmiş ve Türkiye'de engelli kadınların çalışma yaşamına etkin katılımının önündeki sorunlar araştırılarak bu sorunların kaynakları tespit edilmeye çalışılmıştır. Engelli kadınların istihdamı incelenirken tarihsel süreçte ve günümüzde engellilik ve kadın kavramlarının ele alınış biçimi incelenmiştir. Engelli kadın istihdamına yönelik devletin yürüttüğü sosyal politikalar, engellilere ve kadınlara yönelik girişimcilik kursları, devlet tarafından desteklenen projeler açıklanmıştır. Ülkemizde engelli kadınların istihdamı konusunda yürütülen politikalar açıklanırken TÜİK ve İŞKUR'un araştırma verileri ile ülkemizde kamu ve özel sektörde engelli istihdamı ve kadın istihdamına yönelik yapılan araştırmalar birlikte değerlendirilmiştir. Çalışmada, ülkemizde engelli kadınların çift yönlü dezavantajlı durumlarına bağlı iş yaşamında karşılaştıkları sorunların neler olduğu ortaya koyulmuş, engel durumuna ve cinsiyete dayalı ayrımcılık, toplumsal yönüyle ele alınmıştır. Engelli kadınların çalışma hayatına katılmalarının kendilerine, ailelerine ve yaşadıkları topluma yararı ve ülke ekonomisi, refahı ve kalkınması açısından önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, disability as of and taken together disadvantages depending on the gender aspect of being a woman is examined the concept of women with disabilities and challenges for the effective participation of disabled women in working life in Turkey investigated and tried to determine the source of these problems. While examining the employment of women with disabilities, the way disability and women are handled in the historical process and today is examined. State-run social policies for the employment of women with disabilities, entrepreneurship courses for disabled and women, and state-supported projects have been announced. While explaining the policies carried out on the employment of women with disabilities in our country, the research data of TÜİK and İŞKUR and the researches on the employment of disabled and women in the public and private sectors in our country have been evaluated together. In the study, the problems faced by women with disabilities in business life due to their dual disadvantage were revealed, and discrimination based on disability and gender was discussed in terms of its social aspect. The importance of the participation of disabled women in working life for themselves, their families and the society they live in, and the importance of the country's economy, welfare and development are emphasized.