Türkiye'de Suriyeli sığınmacılarının başa çıkma stillerinin psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumu üzerine etkilerini incelemesi
Coping strategies and their impact on psychological resilience and life satisfaction among Syrian refugees in Turkey
- Tez No: 686037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE PARLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma Suriye iç savaşı ve Suriyelerin göç hareketinden 10 yıl sonra Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların kullandıkları başa çıkma stilinin psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumu üzerine etkilerini incelemektedir. Ayrıca kullanan başa çıkma stilinin psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumunu yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Amaçlara yönelik olarak Demografik Bilgi Formu, Başa Çıkma Stilleri-Kısa Formu (BÇS-KF), Connor-Davidson Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (CD-PDÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemine Mart 2021 tarihinde kartopu örnekleme tekniği yoluyla ulaşılmıştır, 18-76 (ort.= 34,27) yaşlar arasında toplam 383 Suriyeli oluşturmaktadır. Katılımcıların 230 (%60,1)'i kadın, 153 (%39,9)'u erkekten oluşmaktadır. Araştırma sonucunda Suriyeli sığınmacılarda aktif başa çıkma stili, psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumu ile istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı bir ilişki göstermiştir. Pasif başa çıkma stili ise psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumu ile negatif yönde bir ilişki göstermiştir. Destek arama başa çıkma stili, yaşam doyumu ile anlamlı düzeyde pozitif bir ilişki gösterirken, psikolojik dayanıklılık ile anlamlı düzeyde bir ilişki göstermemiştir. Ayrıca sığınmacılarda yaşam doyumu ve psikolojik dayanıklılık arasında istatistiksel olarak pozitif yönde bir ilişki görülmüştür. Yanı sıra, aktif ve pasif başa çıkma stillerinin psikolojik dayanıklılığı %32 yordama gücüne sahip olduğu, aktif, pasif ve destek arama başa çıkma stillerinin, yaşam doyumunu %9 yordama gücüne sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examined the effects of coping style used by Syrian refugees in Turkey on psychological resilience and life satisfaction 10 years after the Syrian civil war and the Syrian migration movement. In addition, it was examined whether the coping style used predicted psychological resilience and life satisfaction. Demographic Information Form, Brief COPE Scale (BCS), Connor-Davidson Psychological Resilience Scale (CD-PRS), and Satisfaction With Life Scale (SWLS) were used for the purpose of this study. The sample of the research was reached by the snowball sampling technique in March 2021, and it consists of a total of 383 Syrians between the ages of 18-76 (mean= 34.27). 230 (60.1%) of the participants were female and 153 (39.9%) were male. As a result of the research, active coping style, psychological resilience, and life satisfaction in Syrian refugees showed a statistically significant positive relationship. By contrast, passive coping style, showed a negative relationship with resilience and life satisfaction. While seeking support, coping style showed a significant positive relationship with life satisfaction. However, it did not show a significant relationship with resilience. Furthermore, a statistically positive relationship was observed between life satisfaction and psychological resilience in asylum seekers. Moreover, it was determined that active and passive coping styles had a 32% predictive power of psychological resilience. In addition, active, passive, and seeking support coping styles had a 9% predictive power of life satisfaction.