Aort kapak replasmanı sonrası, nativ kapakpatolojisinin uzun dönemde gelişen sol ventrikülremodelling ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
  1. Tez No: 663977
  2. Yazar: HÜSEYİN KUPLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. MURAT SARGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ:Aort stenozu uzun yıllar asemptomatik kalan ve klasik semptomları ortaya çıktıktan sonra sağkalımı hızla düşen bir kalp kapak patolojisidir. Ciddi aort yetmezliği ve sol ventrikül disfonksiyonu varsa ve medikal takip ediliyorsa, hastaların %50'si bir yıl içerisinde kaybedilir. Optimal olarak sol ventrikül disfonksiyonu gelişmeden önce bu hastalar opere edilmelidir. Biz bu çalışmamızda AVR yapılan hastalarda, aort patolojilerinin farklılığının postoperatif erken dönemde yaşam kalitesi üzerine etkisini ve uzun dönem ventriküler remodelling olup olmadığını araştırdık. MATERYAL METOD.Çalışmamıza Aralık 2007-Ocak 2009 tarihleri arasında Dr. Siyami Ersek Göğüs ve Kalp Damar CerrahisiMerkezinde izole AVR operasyonu yapılan 25 hasta dahil edildi. Bu hastalar aort kapak patolojisine göre yetmezlikve stenoz grubu olarak ikiye ayrıldı. Yaşam kalitesi ölçekleri için Form-36 (Short Form-36; SF-36) kullanıldI SONUÇLAR: hastaların ventrikül çaplarına bakıldığında, postoperatif dönemde hem end sistolik çaplarında hem de end diyastolik çaplarında gerileme olmuştur (p< 0.001). Hastalar aort yetmezliği ve aortstenozu olarak iki gruba ayrılıp, tekrar bir değerlendirme yapılmıştır. Aort stenozlu hastalarda ejeksiyon fraksiyonubir miktar artarken (p< 0.5) ventrikül çaplarındaki gerilemeve duvar kalınlıklarında azalma belirgin olmuştur (p< 0.01). Aort yetmezliği olan hastalarda ise ejeksiyon fraksiyonunda bir değişiklik gözlenmemiştir (p= 0.1) TARTIŞMA:Sonuç olarak; yaptığımız çalışmada AVR yapılan hastalarda postoperatif erken dönemde yaşam kalitesi üzerinesekiz parametrenin tamamında iyileşme görülmüş olup, preoperatif patoloji aort yetmezliği veya aort stenozu olan hastalar arasında herhangi bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Aortic stenosis is a valvular heart disease that remains asymptomatic for many years and its survival is rapidly declining after the classical symptoms appear. If patients with severe aortic insufficiency and left ventricular dysfunction are followed up medically, 50% of the patients are lost within one year. Optimally, these patients should be operated before left ventricular dysfunction develops. In this study, we investigated the effect of difference in aortic pathologies on quality of life in the early postoperative period and whether there is long-term ventricular remodeling in patients who underwent AVR. Materials and methods: Twenty-five patients who underwent an isolated AVR operation at the Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Center between December 2007 and January 2009 were included in our study. These patients were divided into two groups as insufficiency and stenosis according to aortic valve pathology. Form-36 (Short Form-36; SF-36) was used for quality of life scales.