Büyüme geriliği ile izlenen büyüme hormonu eksikliği, gestasyonel yaşına göre düşük doğum ağırlığı ve idiyopatik boy kısalığı tanılı hastalarda büyüme hormonu tedavisinin büyüme hızı üzerine etkisi
The effect of growth hormone treatment on growth rate of growth retardation in patients with growth hormone deficiency, small for gestational age and idiopathic short stature
- Tez No: 663995
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEHAN AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Büyüme geriliği ile izlenen parsiyel büyüme hormonu eksikliği (PBHE), komplet büyüme hormonu eksikliği (KBHE), gestasyonel yaşına göre düşük doğum ağırlığı (SGA) ve idiyopatik boy kısalığı (İBK) tanılı büyüme hormonu (BH) tedavisi alan olguların tedavi başlangıcında ve tedavi süresince antropometrik ölçüm değerlerini, laboratuvar sonuçlarını ve radyolojik görüntüleme bulgularını karşılaştırarak tedavi etkinliğinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada; İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı polikliniğinde Ocak 2002-Şubat 2019 tarihleri arasında başvuran ve boy kısalığı nedeni ile izlenen büyüme hormonu tedavisi alan toplam 202 hastanın 3 yıllık izlemleri retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınan olguların poliklinik dosya bilgilerinden başvuru şikayeti, şikayetlerinin başlangıç yaşı, başvuru yaşı, özgeçmiş ve soygeçmiş özellikleri, antropometrik ölçüm değerleri (boy SDS, uzama hızı, ÖSB, TY/KY, VKİ SDS), anne ve baba boyları, hedef boyları, hedef boy SDS'leri, fizik muayene bulguları, puberte evreleri, laboratuvar ve radyolojik görüntüleme bulguları kaydedildi. Hastaların üç ay aralıklar ile düzenli olarak yapılan izlem bulguları kaydedildi. Hastalar tanılarına göre PBHE, KBHE, SGA ve İBK olarak gruplandı. Grupların kendi içinde tanı anındaki ve tedavinin 1., 2. ve 3. yıllarındaki boy SDS, Δ boy SDS, Δ (boy SDS-hedef boy SDS), uzama hızı, ÖSB, TY/KY, VKİ SDS, IGF-1 SDS, IGFBP-3 SDS, BH dozu değerleri karşılaştırıldı. Aynı karşılaştırma gruplar arasında da yapıldı. Bulgular: BH ile tedavi edilen olguların 69'unda (%34,2) PBHE, 43'ünde (%21,3) KBHE, 53'ünde (%26,2) SGA, 37'sinde (%18,3) İBK tespit edildi. Olgulara düşük doz BH ortalama 0,22 mg/kg/hafta (31,03 mcg/kg/gün) olarak uygulandı. PBHE, KBHE ve SGA tanılı hastalarda BH tedavisinin 3.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the treatment efficacy by comparing anthropometric measurement values, laboratory results and radiological imaging findings at the beginning and duration of treatment with growth hormone of patients partial growth hormone deficiency (PGHD), complete growth hormone deficiency (CGHD), small for gestational age (SGA) and idiopathic short stature (İSS) followed by growth retardation. Material and Method: In this study; the 3 year follow-ups of 202 patients who were admitted to the İnonu University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Department of Pediatric Endocrinology and Diabetes Department between January 2002 and February 2019 and who were treated for growth hormone were reviewed retrospectively. Application complaints from the polyclinic file information of the cases included in the study, age of onset of the complaints, age of application, CV and family history, anthropometric measurement values (height SDS, height velocity, PAH, Age/ Bone Age, BMI SDS), mother and father height, target height, target height SDS, physical examination findings, puberty stages, laboratory and radiological imaging findings were recorded. Regular follow-up findings of the patients were recorded at three-month intervals. Patients were grouped according to their diagnosis as PGHD, CGHD, SGA and İSS. Height SDS, Δ height SDS, Δ (height SDS-target height SDS), height velocity, PAH, Age/Bone Age, BMI SDS, IGF-1 SDS, IGFBP-3 SDS, BH dose values were compared at the time of diagnosis and treatment of the groups within themselves groups. The same comparison was made between groups. Results: İn patients treated with GH were detected 69 (34.2%) of the PGHD, 43 (21.3%) of CGHD, 53 (26.2%) of SGA and 37 (18.3%) of ISS. The cases were administered low dose GH average 0.22 mg/kg/week (31.03 mcg/kg/day).