Matris değerli operatörler için yaklaşım
Approximation for matrix valued operators
- Tez No: 664008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GİRGİN ATLIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, bazı temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, C a b , uzayında tanımlı lineer pozitif operatör dizileri için kuvvet serisi metodu yardımıyla Korovkin tipli yaklaşım teoremleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, D , 2 uzayının kompakt bir alt kümesi olmak üzere C D uzayında tanımlı lineer pozitif operatörlerin çift dizileri için Korovkin tipli yaklaşım teoremleri incelenmiştir. Son bölümde ise çift değişkenli ve matris değerli lineer pozitif operatörlerin çift dizileri için kuvvet serisi metodu ile Korovkin tipli yaklaşım teoremi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter we give some basic theorems and definitions. In the third chapter, we give, by power series method, Korovkin type approximation theorem for the sequences of linear positive operators defined on C a b , . In the fourth chapter, using power series method we investigate Korovkin type approximation theorems for the double sequence of linear positive operators on C D where D is a compact subset in 2 . In the last chapter, we investigate a Korovkin type approximation theorem for double sequence of bivariate and matrix valued linear positive operators via power series method.