Tahsin Germiyânî'nin romancılığı
Fictional space in Tahseen Garrmiani's novels
  1. Tez No: 664007
  2. Yazar: AZAD ABDULLAH MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AGÂH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Roman, yorumlayıcı bir edebi türdür ve sosyal, politik, dini ve kültürel alanlarla etkileşim içerisindedir. Yeni roman söylemi, bireyin ve toplumun kişiliğini şekillendiren ve genel üretime hakimiyet gösteren birden fazla söylemsel yapıyı ve olayları kapsayan çağı, modern karakteri barındırır. Ayrıca, düş dünyasına başvurarak ifade edilen şiddetli özgürlük susuzluğunu ve sınıflar arasındaki mücadeleleri ifade etmek için hayal gücü, absürt ve anlatı fantezisi ile temsil ettiği sert yaşam koşulları ışığında, yaşam alanındaki çatışan güçler arasındaki çeşitli mücadeleleri kaydedebilir. Kurgusal evren kavramı; içinde karakterlerin hareketlerini, kavramları, farklı referanslara sahip çok sayıda ve çeşitli kişilik modellerinin bulunduğu toplumlardaki bireylerin yaşamlarını ve onların hayal ettikleri toplum hakkında konuşurken onlardan kaynaklanan gelenekleri somutlaştıran ilişki aracılığıyla tanımlanarak algılanan maddi ortam yoluyla eylemleri, maddi, tarihsel ve gerçekçi varoluş unsurlarına sahip olan bazı yönlerinin tezahür ettiği mekân unsurlarını, faille bir mekan üreticisi ve tüketicisi olarak ilgilenen duyusal deneyimlerden türemiş birden fazla kavram ve anlamı içerir. Zira alan, kurgusal çalışmayı kökleştirmedeki önemi nedeniyle farklı boyut ve stil öğeleri içerir.
Özet (Çeviri)
A Novel is a genus of literature interpretation and a field of social, political , religious and cultural aspects which interact with each other And the new narrative discourse accommodates multiple rhetorical structures to shape the personality of the individual and society, It controls the general output and a characterize the shape of the era in which the events occurred in it , and was able to register assorted conflicts among conflicting forces in life yard under roughness and The cruelty circumstances of living, represented by too thirsty of freedom ,expressed by turning to the world of dreams and incredibility and imaginary storytelling in order to express the conflicts of strata, and included the concept of novelist space on several concepts and semantics which showing the appearance of individuals' movements and actions and some sides enables it with factors and physical and historical and actual existence , which takes its components from sensory experiences which concerning about interaction and the producer and consumers of the spaces. Through an imagined physical medium which specifies our concepts by the relationship that is embodied individuals life within the communities and availability of many individual samples, diverse and various references and their traditions are samples relay on it , when taking about the community that imagined by a novelist . The space including aspects, diversity of elements for their significance components for novelist's work.