İstanbul' daki MEB' e bağlı özengen müzik eğitimi veren kurumların çok yönlü incelemesi
A versatile examination of the institutions of the ministry of national education in İstanbul that provides amateur music education
  1. Tez No: 676660
  2. Yazar: BÜŞRA BAYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İstanbul'daki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özengen müzik eğitimi veren kurumları çok yönlü incelemeyi amaçlayan bu çalışmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma Avrupa Yakası'nda bulunan 84 kurum üzerinde gerçekleştirilmiş, görüşme yöntemi ile özengen müzik eğitimi veren kurumlardan elde edilen veriler, araştırılan değişkenlere göre listelenerek, yüzde-frekans dağılımları ile betimlenmiştir. Görüşme formundan elde edilen, verilerin analizinde“betimsel analiz”tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda; özengen müzik eğitimi veren kurumların kurum türü olarak Özel Muhtelif Kursların ağırlıkta olduğu, kurumların İstanbul ili Avrupa Yakası'nda bulunan ilçelerin hepsinde olup yalnızca bir ilçede olmadığı, ancak bazı ilçelerdeki kişi başına düşen kurum sayısının artırılması gerektiği, kurumların 1961 ile 2020 yılları arasında faaliyete geçtiği, kurumların büyük çoğunluğunun çocuk yaş grubuna hizmet veren kurumlar olduğu, çalıştırdıkları öğretmen sayısının 1 ile 18 arasında değiştiği ancak 1, 3 ve 4 öğretmen ile çalışan çok sayıda kurum olduğu, kurumlarda çalışan öğretmenlerin öğrenim durumlarının büyük çoğunluğun lisans mezunu olduğu, kurumların öğretmenlerini büyük oranda mülakat-transkript-referans ölçütlerine göre işe aldığı; kurumlarda %98,80 oranında çalgı eğitimi verildiği, özellikle piyano, gitar, keman, bağlama, flüt, davul ve viyolonsel eğitiminin ön planda olduğu; kurumların %80,95'inde müzik teorisi, müziksel işitme ve solfej eğitiminin, %67,85'inde ses eğitiminin, %58,34'ünde ise koro eğitiminin verildiği; kurumların eğitimi verilen müzik türü bakımından yeterli çeşitliliğe sahip olduğu, özellikle Klasik Batı Müziği ve Popüler Müzik eğitiminin ön planda olduğu; kurumlara gösterilen talep durumunun çoğunlukla iyi düzeyde olduğu, kurumların büyük çoğunlukla halka açık konserler düzenlediği ve bu etkinliklere katılımın iyi düzeyde olduğu; kurumların fiziki donanım ve ortam yetersizliği, bütçe ve enstrüman yetersizliği, kadro yetersizliği, az tercih edilme, öğrenci devam durumlarının ve çalışma alışkanlıklarının düzensizliği ve öğretmenlerin özel eğitim gerektiren durumlardaki mesleki yetersizliği konusunda sorun bildirdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
A descriptive survey model was used in this study, which aims to examine the institutions providing amateur music education under the Ministry of National Education in Istanbul in a multi-dimensional way. The research was carried out on 84 institutions located on the European side and the data obtained from the institutions providing amateur music education by interview method were listed according to the variables researched and described with percentage-frequency distributions. The“content analysis”technique was used in the analysis of the open-ended answers obtained from the interview form. As a result of the research; Private Miscellaneous Courses are predominant as the type of institution of institutions providing amateur music education, Institutions are in all of the districts on the European Side of Istanbul but not in only one district, but the number of institutions per capita in some districts should be increased, The institutions started to operate between 1961 and 2020, the majority of the institutions are the ones serving the child age group, the number of the teachers that are employed varies between 1 to 18, but there are many of them employing 1, 3 or 4 teachers, The educational background of the teachers working in the institutions is that the majority of them have a bachelor's degree, lecture assignments of the teachers working in the institutions are given according to their interview-transcript-reference status, 98.80% of the institutions are given instrument training, In particular, the demand for the instruments trained, which are piano, guitar, violin, baglama, flute, drum and cello education is at the forefront, music theory, musical hearing and solfeggio education, in 80.95% of institutions 67.85% of voice training and 58.34% of choral training are given, institutions have sufficient diversity in terms of the type of music taught, especially Western Classical Music and Popular Music education is at the forefront, the demand for institutions is mostly at a good level, It has been determined that the institutions mostly organize public concerts and the participation in these activities is at a good level, the institutions report problems about the lack of physical equipment and environment, lack of budget and instruments, insufficient staff, less preference, irregularity of student attendance and study habits, and professional inadequacy of teachers in situations requiring special education were found that they reported problems about.