Akut romatizmal ateşli hastalarda galektin-3 düzeyi ve klinik korelasyonu
The level of galectin-3 and its clinical correlation in the patients with acute rheumatic fever
- Tez No: 664025
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Akut romatizmal ateş santral sinir sistemi, eklemler (sinovyum), kalp, deri ve deri altı dokuları tutan kür sağlanmamış A grubu beta hemolitik streptekok enfeksiyonunun nonsüpüratif sekeli olan multisistemik, inflamatuar bir hastalıktır. Hücre içinde ve dışında birçok yerde bulunabilir olması, oligomerler oluşturması ya da monemer şeklinde bulunması ile galektin -3 çok sayı ve farklılıkta biyolojik süreçte yer almaktadır. Galektin-3 seviyelerinin kalp yetmeliği ve kardiyak inflamasyonlarda arttığı gösterilmiştir. Çalışmamızda akut romatizmal ateş tanısı alan hastaların klinik ve laboratuvar özelikleri, ekokardiyografik ve demografik verileri ve akut atak anı ve tedavi sonrası gelektin-3 düzeyleri sağlıklı kontrol grubu ile kıyaslanarak incelendi. Gereç ve Yöntem: Prospektif çalışmamıza Kasım 2019- Ekim 2020 tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji polikliniğinde değerlendirilen 37'si hasta 40'ı kontrol grubu olmak üzere toplamda 77 katılımcı alındı. Hasta grubu tedavisinin tamamlanmasından sonra 3. ayında tekrar değerlendirildi ve veriler dosyalarından alındı. Bulgular: Hasta grubu tanı anı ve tedaviden 3 ay sonra yapılan karşılaştırılmada CRP ve sedimentasyon değerleri açısından anlamlı fark izlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Acute rheumatic fever, the non-suppurative sequela of group A beta hemolytic streptococcus infection, is a multisystemic inflammatory disease that involves the central nervous system, joints (synovium), heart, skin and subcutaneous tissues. Galectin-3 resides in intra- and extracellular compartments as monomers or oligomers and takes part in numerous and various biological processes. Galectin-3 levels have been shown to be elevated in cardiac failure and cardiac inflammation. In the present study, the clinical and laboratory characteristics, echocardiographic and demographic data, and galectin-3 levels of the patients diagnosed with acute rheumatic during the acute attack and following the treatment have been investigated in comparison to healthy controls. Materials and Methods: A total of 77 participants, of which 37 were patient and 40 were control, were included in our prospective study who were evaluated in the Department of Pediatric Cardiology, Konya Training and Research Hospital between November 2019 and October 2020. The patient group was re-evaluated 3 months after the completion of the treatment and the data were acquired from archives. Results: A significance (p0.05).