Ani İşitme Kaybında İntratimpanik Tedaviler
Intratympanic Treatments in Sudden Hearing Loss
- Tez No: 664104
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ASIM ŞAFAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma; 2002-2005 yılları arasında ani işitme kaybı tanısı konularak tedavi edilen 52 hastanın dosya kayıtlarının retrospektif olarak incelenmesi ile yapıldı. Bu çalışmada, ani işitme kaybı tedavisinde, yüksek doz sistemik steroid tedavisinin ve günaşırı ardışık intratimpanik steroid enjeksiyonunun başlangıçta daha düşük dozda sistemik steroid tedavisi (kombine tedavi) ile birlikte verilmesinin klinik ve odyolojik düzelmeye olan etkilerini ortaya çıkarmak amaçlandı. Hastaların, 24'ü yüksek doz sistemik steroid tedavisi grubunda, 28'i intratimpanik steroid enjeksiyonu ve düşük dozda sistemik steroid tedavisi grubunda idi (kombine tedavi). Hastalarda, tedavi öncesi ve sonrası odyolojik tetkiklerinde, 500-1000-2000-4000 Hertz (Hz) frekanslarında saf ses ortalamalarına bakıldı. Saf ses ortalaması bu dört eşikte tespit edilerek 10 dB ve üzerindeki farklar kazanç olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
The study was done by retrospective analysis of the records of 52 patients who were diagnosed with sudden hearing loss between 2002-2005. In this study, it was aimed to reveal the effects of high-dose systemic steroid treatment and alternate-day sequential intratympanic steroid injection in combination with lower dose systemic steroid therapy (combined therapy) on clinical and audiological improvement in the treatment of sudden hearing loss. Twenty-four of the patients were in the high dose systemic steroid treatment group and 28 were in the intratympanic steroid treatment with lower dose systemic steroid therapy group (combined treatment). Pure tone averages of 500-1000-2000-4000 Hertz (Hz) frequencies were examined in the patients before and after treatment. The pure tone averages was determined on these four thresholds, and differences of 10 dB and above were considered as gain.