Mahmut Yesari'nin tiyatro eserleri üzerine tematik bir inceleme
A thematic review of the theater works of Mahmut Yesari
- Tez No: 664135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, Mahmut Yesari'nin kaleme aldığı tiyatrolarından seçilmiş eserleri üzerine tematik bir incelemeyi hedeflemektedir. Yazarın eserlerini oluşturmada göz önünde bulundurduğu temaların tespitinin ve tasnifinin daha iyi yapılabilmesi için yazarın yalnızca ulaşılabilen telif eserleri üzerinde incelemelerde bulunulmuştur. Mahmut Yesari, çeşitli türlerde yazmış olduğu eserleri ile döneminde adından çokça söz ettirmiştir. Tespit edilebilen eserlerinin toplamı yüzü geçmiş olmasına rağmen ölümünden sonra gereken değeri görmemiştir. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar ışığında Yesari'nin sanatsal değeri fark edilmeye başlanmıştır. Realist üslubunun ilhamını gündelik yaşamdan alan Mahmut Yesari için gözlem her şeydir. Dolayısıyla onun tiyatrolarında gündelik yaşamda karşılaşılan insanlar ve mümkün olabilecek trajikomik hadiseler, belirli temalarla ustalık ve titizlikle işlenmiştir. Çalışmamızın amacı, söz konusu temaları -yazarın tiyatro görüşünden de hareketle- bilimsel bir yöntem ile tespit ve tasnif etmektir. Amaçlar ışığında yazarın seçilmiş telif eserleri, edebiyat kuramlarının yöntemlerine uygun bir şekilde incelenmiş ve tasnifleri sağlanmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda Mahmut Yesari'nin tiyatro anlayışı, eserlerinde yer verdiği temalar ve bunların gündelik yaşam ile ilişkisi ile ilgili hususlarda gelecekte yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayabilecek belirli veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims a thematic review of Mahmut Yesari's selected works from his theaters. In order to identify and classify much better the themes that the author took into consideration while creating his works, only accessible copyrights of the author were examined. Mahmut Yesari made a distinguished name for himself in his era with his works written in various genres. In spite of the fact that the total number of his available works exceeded 100, he did not see as much value as he deserved after his death. However, the artistic value of Yesari has begun to be noticed in the light of the studies carried out in recent years. Observation is the most important thing for Mahmut Yesari who takes the inspiration of his realist style from everyday life. Therefore, the people in daily life and possible tragicomic events in his theaters were masterly and meticulously narrated with certain themes. The aim of our study is to identify and classify these themes with a scientific method on the basis of the author's theatre view. In the light of the aims, the author's selected copyrighted works have been examined and classified according to methods of literary theories. As a result of the examinations, certain data were obtained that can contribute to future studies regarding the understanding of theater by Mahmut Yesari, the themes in his works and, their relationship with daily life.