3.0t MRG ile kemik yaşı tayininde distal femoral ve proksimal tibial epifiz plağının değerlendirilmesi: Güncel metotların karşılaştırılması
Evaluation of distal femoral and proximal tibial epiphyseal plate in bone age determination with 3.0t MRİ: A comparison of current methods
  1. Tez No: 664155
  2. Yazar: BÜŞRA HAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BAKİ ALTINSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yaş tespiti, tıp ve hukuk alanındaki yaşa bağımlı uygulamalar nedeniyle önemli bir konudur. Radyolojik olarak kemik yaşı tespiti bu amaçla sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Çalışmamızın amacı, distal femur ve proksimal tibia epifizlerinin matürasyon aşamalarının manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirildiği üç farklı güncel yöntemi çalışma popülasyonumuzda incelemek, bu yöntemleri karşılaştırmak ve bu yöntemlerin adli yaş tespitinde uygulanabilirliğini tartışmaktır. Çalışmada, 3.0 T (Tesla) MR (manyetik rezonans) tarayıcı ile elde edilmiş diz görüntüleri bulunan, 10-30 yaş arası 351'i erkek, 246'sı kadın, toplam 597 olgu retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, T1 ağırlıklı turbo spin eko ve proton dansite ağırlıklı yağ baskılı turbo spin eko sekanslar, iki gözlemci tarafından birbirinden bağımsız olarak değerlendirilmiştir. Her üç evreleme metodunda da distal femur ve proksimal tibianın epifiz plaklarında, olguların yaşlarına göre evrelerde anlamlı değişiklikler saptanmıştır. Her evreleme metodunda gözlemci içi ve gözlemciler arası uyumluluk iyi-çok iyi olarak bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçlarına göre, 14 ve 15 yaş sınırları için femur ve tibiada Kramer ve ark.'nın kombine metodunun son evresinin; 18 yaş sınırı için femurda Dedouit ve ark. ile Vieth ve ark.'nın metotlarının son evrelerinin; 21 yaş sınırı için de femurda Dedouit ve ark.'nın metodunun son evresinin her iki cinsiyet için yaş tespitinde ek bir kriter olarak kullanılabileceği değerlendirilmiştir. Sonuç olarak kemik yaşı tespitinde diz MRG (manyetik rezonans görüntüleme), radyasyon içermeyen alternatif bir modalite olarak öne çıkmaktadır. MRG ile yaş tespitinde bireye özgü yaklaşım ile araştırılan yaş aralığına yönelik yöntemin tercih edilmesi ve gelecekte daha geniş popülasyonlarda bu farklı yöntemlerin karşılaştırıldığı çalışmalar yapılması gerekmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Adli yaş tayini, Distal femoral epifiz, Kemik yaşı değerlendirmesi, Manyetik rezonans görüntüleme, Proksimal tibial epifiz
Özet (Çeviri)
Age determination is an important matter due to age-dependent practices in medicine and law. Radiological determination of bone age is a frequently used method for this purpose. The aim of our study is to examine three different existing methods in our study population in which maturation stages of the distal femoral and proximal tibial epiphyses are evaluated by magnetic resonance imaging, to compare these methods and to discuss their applicability in forensic age determination. In this study, a total of 597 cases, 351 males and 246 females, aged between 10-30 years, with knee images obtained with 3.0T MR scanner were evaluated retrospectively. Within the scope of this study, T1 weighted turbo spin echo and fat suppressed proton density weighted turbo spin echo sequences were evaluated independently by two observers. Significant changes have been found in the epiphyseal plates of the distal femur and proximal tibia in stages depending to the ages of the patients in all three staging methods. Intra-observer and inter-observer agreement was found to be good-very good for each staging method. According to our findings of our study, the final stage of the combined method of Kramer et al. in the femur and tibia for the age limits of 14 and 15, the final stages of the methods of Dedouit et al. and Vieth et al. in the femur for the age limit of 18, the final stage of the method of Dedouit et al. in the femur for the age limit of 21 can be used as an additional criterion for age determination of both sexes. As a result, knee MRI (magnetic resonance imaging) stands out as an alternative modality that does not contain radiation. In age determination with magnetic resonance imaging, it is necessary to prefer the method intended for the investigated age range with an individual-specific approach. Further studies need to be carried out with larger populations by comparing these three methods in the future. KEYWORDS: Bone age assessment, Distal femoral epiphysis, Forensic age estimation, Magnetic resonance imaging, Proximal tibial epiphysis