Meme mikrokalsifikasyonlarının bı-rads (breast ımagıng reportıng and data system) kriterlerine göre değerlendirilmesi ve yorumcular arası uyumun araştırılması
  1. Tez No: 664156
  2. Yazar: ALİ KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. FİGEN DEMİRKAZIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ: Amacımız, meme mikrokalsifikasyonlarının analizi için pozitif prediktif değeri, malignite tespitinde BI-RADS kriterlerine göre değerlendirmek ve bu kriterler kullanılarak gözlemciler arası uyumu değerlendirmekti. Gereç ve Yöntemler: Kurumumuzda mamografisinde mikrokalsifikasyon saptanan 82 hastaya iğne lokalizasyonu sonrası cerrahi eksizyon uygulandı. Bu hastaların mamogramları geriye dönük ve bağımsız olarak 3 radyolog tarafından değerlendirildi. Her gözlemci, BI RADS kriterlerine göre mikrokalsifikasyonların morfolojisini, dağılımını ve son değerlendirme kategorisini not etti. Bu veriler ve histolojik bulgular kullanılarak, her radyolog için pozitif prediktif değerler ve gözlemciler arası uyum hesaplandı. BULGULAR: BI-RADS kriterlerine göre mikrokalsifikasyonların değerlendirilmesinde, pozitif prediktif değerler kategori 4 lezyonlar için% 7-25 ve kategori 5 lezyonlar için% 44-68 arasında değişiyordu ve gözlemciler arası uyum orta idi (k: 0.12-0.31) morfolojide, mikrokalsifikasyonların dağıtımında orta ila orta (k: 0,29-0,51) ve son değerlendirme kategorilerinde orta (k: 0,27-0,33). Diğer tipik iyi huylu mikrokalsifikasyonlardan ve ince lineer veya ince lineer dallanma mikrokalsifikasyonlardan (k: 0.31-0.34) kalsiyum süt (k: 0.26-0.43) ve yuvarlak mikrokalsifikasyonlar (k: 0.32-0.66) değerlendirmesinde gözlemciler arası anlaşma daha yüksekti. muhtemelen kötü huylu mikrokalsifikasyonlar. SONUÇ: BI-RADS sözlüğü, çalışmamızda meme lezyonlarının hem tanımlanması hem de değerlendirilmesindeki belirsizliği azaltmada orta ila orta üst düzeyde başarılı oldu. Bu tür çabalar, mamografilerin raporlanmasında, meme kanserinin en erken aşamada teşhis edilmesinde ve iyi huylu lezyonların gereksiz biyopsilerinden kaçınmada doğruluğu artırmamızda bize yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Our purpose was to evaluate the positive predictive value for analysis of breast microcalcifications according to BI-RADS criteria in determination of malignancy and to assess the interobserver agreement using these criteria. MATERIALS AND METHODS: Eighty two patients with microcalcifications in their mammograms underwent surgical excision after needle localization in our institution. Mammograms of these patients were evaluated by 3 radiologists retrospectively and independently. Each observer noted the morphology, distribution and final assessment category of microcalcifications according to BI RADS criteria. By using these data and histologic findings, positive predictive values for each radiologist and the interobserver agreement were calculated. RESULTS: In the evaluation of microcalcifications according to BI-RADS criteria, positive predictive values ranged between 7-25% for category 4 lesions and 44-68% for category 5 lesions, and the interobserver agreement was fair (k: 0.12-0.31) in morphology, fair to moderate (k: 0.29-0.51) in distribution of microcalcifications, and fair (k: 0.27-0.33) in final assessment categories. Interobserver agreement was higher in assesment of milk of calcium (k: 0.26-0.43) and round microcalcifications (k: 0.32-0.66) than other typically benign microcalcifications and in fine linear or fine linear branching microcalcifications (k: 0.31-0.34) than other probably malign microcalcifications. CONCLUSION: The BI-RADS lexicon succeeded fair to moderate in reducing the ambiguity in both the description and assessment of breast lesions in our study. Such efforts will guide us to improve the accuracy in reporting mammographies, diagnosing breast cancer at the earliest stage, and to avoid unnecessary biopsies of benign lesions