Türkiye için 5g ve ötesi teknolojiler özelinde yüksek teknoloji üretimine ilişkin koordineli açık yenilik modeli önerisi
Coordinated open innovation model proposal for high technological production in 5g and beyond technologies for Turkey
  1. Tez No: 664168
  2. Yazar: GAZALİ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Dünya'da meydana gelen teknolojik gelişmeler karşısında Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yüksek teknolojili üretim yeterli ve tatmin edici düzeyde değildir. Beşinci nesil teknolojik gelişmelerin konuşulmaya başlandığı günümüzde yüksek teknolojili üretimin en fazla etkisi altında olan sektörlerin başında gelen Elektronik Haberleşme Sektörü gelmektedir. Bu sektörde endüstriyel kümelenme oluşumu yoluyla gündeme gelen açık yenilik çalışmaları kapsamında gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye'de yüksek teknolojili üretime yönelik KOBİ'ler tarafından önemli faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Çalışmada yüksek teknolojili üretim konusunda arzu edilen sonuçlara ulaşabilmesi için devletin ilgili kurumlarının ve özellikle ilgili sektörü düzenleyici kurumunun kümelenme çalışmasını en başından itibaren kurumlar arası güven altyapısının oluşturulması yoluyla destek olması gerektiğini ortaya koyan Koordineli Açık Yenilik Modeli önerisi geliştirilmektedir. Model önerisi ile Elektronik Haberleşme Sektörünün düzenleyici kurumu olan BTK örneğinden yola çıkılmakta ve beşinci nesil teknolojilerin en fazla etkili olacağı değerlendirilen dikey sektörlere yönelik genişletilmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite technological advancement across the world, production of high technology amoung develeoping countries like Turkey is not sufficient and at a satifactory level. As the fifth generation of technological developments began to take place, electronic communication sector is one of the most effected sector by these developments. Within the scope of open innovation activities brought to the agenda through the formation of industrial clustering, important activities are carried out by SMEs for high-tech production in developing countries and Turkey. In this study the proposal for a Coordinated Open Innovation Model is being developed suggesting that in order to achieve desired results in high-tech manufacturing, related government institutions and in particular related regulatory authority should support clustering from the very beginning through the creation of an interagency trust infrastructure. The Model proposal is based on BTK (Information and Communication Technologies Authority of Turkey ), the regulatory body of the Electronic Communications sector, and expanded to the vertical sectors where fifth generation technologies are considered to be the most effective.