Analysis of mobile telecommunications sector in Türkiye on the eve of 5G transition
5G teknolojisi geçiş sürecinde Türkiye'de mobil telekomünikasyon sektörünün analizi
  1. Tez No: 833750
  2. Yazar: AYHAN TÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Kamu Yönetimi, Science and Technology, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 616
Özet
Günümüzün küresel ekonomik pazarlarında, ülkeler bilgiye dayanarak rekabet etmekte ve bilgiye ulaşmak, bunları kullanmak ve yaymak konusunda daha başarılı olanlar vatandaşlarının refah seviyesini artırabilmektedirler. 5G gibi mobil genişbant teknolojileri de bilgi ekonomisinin en önemli altyapılarından biri olarak kabul edilmektedir. Söz konusu teknolojiler hem sosyal hem de ekonomik açıdan çeşitli dönüşümlere yol açmakta ve tüm ülkeler rekabet avantajlarını sürdürmek için ilgili alanlarda yerli üretim yeteneklerini ve sürdürülebilir ekosistemlerini geliştirmeyi hedeflemektedirler. Bu çerçevede, çalışmanın ilk bölümü, mobil telekomünikasyon teknolojisinin (5G ve ötesi teknolojiler) dijital dönüşüm sürecinde rolünü ve önemini kapsamaktadır. Teknolojinin özellikleri, geniş ölçekli kurulumun maliyetleri ve faydaları ve bu yeniliğin olası kullanım senaryoları ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Teknolojiyle ilgili hususlar ve düzenleyici politikaların incelenmesini müteakip ikinci kısım, sektörel yenilik (inovasyon) sistemi yaklaşımını benimseyerek Türkiye telekomünikasyon sektörünün analizine devam etmektedir. Çalışma, temel araştırma sorusu olarak ülke telekomünikasyon sektörünün (varsa) etkin işleyişini engelleyen temel sistemik ve yapısal sorunları bulmayı amaçlamaktadır. Bu noktada, uzmanların sektörün mevcut durumu hakkında görüş ve düşüncelerini almak için anketler ve derinlemesine görüşmeler kullanılmaktadır. Sektörün inovasyon performansını ve etkinliğini artırma kapsamında politika önerileri oluşturmak için önemli aktörler, ilişkileri (etkileşimleri), ana faaliyetleri tanımlanmış ve sistemin zayıf yönleri (darboğazları) belirlenmiştir. Çalışmanın ana bulguları, düzenleyici çerçevenin çeşitli açılardan yeniden yapılandırılması ihtiyacına işaret etmektedir. Çalışma, tüm diğer hususların ötesinde, şeffaflık, hesap verebilirlik, verimlilik ve etkililik gibi iyi yönetişim ilkelerinin geliştirilmesini bu yeniden yapılanma sürecinin ön koşulu olarak görmektedir. Tez ayrıca, sadece yabancı teknolojiyi benimsemekle kalmayıp, aynı zamanda, yeni dönemde dijital dönüşümün getireceği risklere hazırlanması için yerel sektörün üretkenlik ve yenilikçilik düzeyini arttırmanın ve kullanımın yaygınlaştırılmasının (sayısal uçurumun azaltılması) önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's global economic markets, countries compete based on knowledge and those that are more successful in terms of reaching, using and disseminating relevant knowledge will increase the well-being of their citizens. To this end, mobile broadband technologies such as 5G considered as one of the most important infrastructures of knowledge economy and lead to various transformations in both social and economic aspects. In this respect, the first part of the study covers the role and importance of mobile telecommunications technology (i.e., 5G and beyond) in the digital transformation process. Accordingly, specific features, costs & benefits of wide scale deployment and possible usage cases of this innovation are analyzed in detailed terms. Having studied these issues and regulatory policies, second part proceeds with the analysis of Türkiye's telecommunications sector by adopting sectoral innovation system approach. The study aims to find (if any) fundamental systemic and structural problems that impede the effective functioning of this innovation system as the main research question. To this end, surveys and in-depth interviews are used to obtain experts' views and thoughts about the current state of the sector. Important actors, their relations (interactions), main activities of them have been defined and weaknesses (bottlenecks) of the system have been identified to derive policy recommendations with the objective of increasing innovative performance of the sector. Main findings of this work point out the need for restructuring of regulatory framework in several aspects. Above all other considerations, the study regards improvement of good governance principles including transparency, accountability, efficiency and effectiveness as a prerequisite for this restructuring process. The thesis also emphasizes the importance of not only adopting foreign technology but also increasing the level of innovative, productive capability of the domestic sector together with increasing adoption levels (i.e., reducing digital divide) for the preparation of digital transformation challenges in the new era.