Design and development of educational e-textiles to support executive function skills of preschool children
Okul öncesi öğrencilerinin yürütücü işlev becerilerini desteklemek için eğitsel e-tekstillerin tasarlanması ve geliştirilmesi
- Tez No: 664169
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Yürütücü İşlevler (Yİ'ler) sağlıklı, başarılı, üretken ve esnek bireyler olmada kritik bir role sahiptir. Yİ'ler, erken çocukluk yıllarında muazzam bir gelişme gösterir; bu nedenle, bu dönemde bu becerileri desteklemek oldukça önemlidir. Bu çalışma, Yİ'leri ve müfredatla ilişkili hedefleri destekleyen oyun tabanlı eğitsel sistemleri tasarlamayı, geliştirmeyi ve uygulamayı amaçlamaktadır. E-tekstil teknolojisi, bedensel etkileşimli oyunlar oluşturmaya ve günlük nesneleri etkileşimli ara yüzlere dönüştürmeye olanak sağladığından bu oyunları geliştirmek için kullanılmıştır. Bu bağlamda, masaüstü aktivitesi olarak kullanılan giyilemeyen bir e-tekstil materyali ve tablet PC'de üç dijital oyunla etkileşim kuran iki giyilebilir e-tekstil materyali olmak üzere iki tür eğitsel malzeme tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Çalışma, metodoloji olarak Tasarım Temelli Araştırma (TTA) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma iki döngüde gerçekleştirilmiş olup; altı okul öncesi öğretmeni ve on okul öncesi çocuğu 1. Döngüye; üç öğretmen ve dokuz çocuk Döngü 2'ye katılmıştır. Araştırma sorularını cevaplamak için çocuklar materyallerle etkileşirken videoya kaydedildi, öğretmenlerle görüşmeler yapıldı ve araştırmacının tasarım notları kullanıldı. Kullanılan e-tekstil teknolojilerinin yeterlilikleri, sınırlılıkları ve bu teknolojilerin eğitsel kullanımına ilişkin öneriler çalışma kapsamında sunulmuştur. Sonuçlar ayrıca, çocukların performansları ve oyun oynama özellikleri kullanılarak Yİ'lerle ilişkili olabilecek tasarım özelliklerini de belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Executive Functions (EFs) have a critical role in being healthy, successful, productive, and flexible individuals. EFs show tremendous development through early childhood years; thus, supporting these skills in this period is highly important. This study aims to design, develop, and implement game-based educational systems that support EFs and curriculum-related objectives. E-textile technology has been utilized to develop these games since it enables building bodily interactive games and turning everyday objects into interactive interfaces. In this regard, two types of materials, a non-wearable e-textile material used as a desktop activity and two wearable e-textile materials that interact with three digital games on a tablet PC, were designed and developed. The study was carried out using Design-Based Research (DBR) as the methodology. The research was conducted in two cycles with six ECE teachers and ten preschool children participated in Cycle 1, and three teachers and nine children participated in Cycle 2. Children were video-recorded while engaging with the activities, teachers were interviewed, and the researcher's design notes were used to answer research questions. The qualifications and limitations of the utilized e-textile technologies and suggestions regarding educational use of these technologies are presented within the scope of the study. The results also indicated design features that might be associated with EFs using children's performances and gameplay features.