Tavşanlarda vokal kordlara mesna enjeksiyonu sonrası mikroflep elevasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of microflep elevation after mesna injection to vocal folds in rabbits
  1. Tez No: 664242
  2. Yazar: OKAN ÖVÜNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ Fonocerrahi 19. yüzyılın başlarından bu yana uygulanan, ses teli patolojilerini tedavi etmeye ve ses kalitesini iyileştirmeye yönelik prosedürleri içeren, sürekli gelişen teknikleri ve enstrümanlarıyla dinamik bir konsepttir. Günümüzde lamina propria patolojilerine müdahalede rutin prosedür olan vokal kord mikroflep uygulamasında ise birçok teknik ve cerrahi güçlük bulunmaktadır. Mikroflep elevasyonu esnasında vokal kord mukozasında oluşabilecek hasarlar skar oluşumuna ve disfoniye sebep olabilmektedir. Sodyum 2-merkaptoetan sülfonat'ın (Mesna) disülfid bağları parçalayarak dokularda kimyasal diseksiyon sağladığı birçok çalışmada tanımlanmıştır ve tiol bileşiği olan bu maddenin birçok alanda cerrahi diseksiyonu kolaylaştırdığı gösterilmiştir. Biz ise bu çalışmamızda uygulamasında birçok teknik güçlük bulunan vokal korda submukozal mesna infiltrasyonunun elevasyon üzerine etkisini ve vokal kord lamina propriasında oluşturduğu etkilerin histopatolojik bulgularını tavşan vokal kordlarında tasarlanan bir hayvan deneyi ile araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmada 3,5±0,5 kg arasında toplam 8 adet erişkin erkek Yeni Zelanda beyaz tavşanı kullanıldı. İnce uzun (40 mm 23 G) iğneler yardımıyla her tavşan için randomize edilmiş şekilde bir vokal korda 0,1 ml Mesna (Uromitexan, Eczacıbaşı Baxter, İstanbul, Türkiye) ve diğer korda 0.1 ml serum fizyolojik (SF) enjekte edildi. Epitel üzerine mikrolarengeal orak bistüri yardımıyla insizyon yapıldı ve mikrolarengeal açılı elevatör yardımıyla elevasyon gerçekleştirildi. Elevasyon başlangıcından bitişine dek olan süre ölçüldü ve sonra flep tekrar yerine serildi. Tüm hayvanlar işlemden 2 hafta sonrasında sakrifiye edildi, vokal kordlar eksize edildi. Histopatolojik incelemede hemotoksilen eozin ve Masson's Trichrome boyama ile inflamatuar yanıt, fibrozis ve epitelyal kalınlık bir histopatolog tarafından değerlendirildi. Her iki grup arasında elevasyon süresi ve histopatolojik özellikler karşılaştırıldı. BULGULAR SF grubunda ortalama elevasyon süresi (20.9 ± 1.6 s) Mesna grubundan (15.0 ± 3.4 s) anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha yüksekti. Mesna ve SF grubunda inflamasyon skoru (1.3 ±0.5 vs. 1.1 ±1.0, sırasıyla) anlamlı (p ˃ 0.05) farklılık göstermemiştir. Mesna ve SF grubunda fibrozis skoru (1.0 ±0.8 vs. 0.8 ±0.7, sırasıyla) anlamlı (p ˃ 0.05) farklılık göstermemiştir. Mesna ve SF grubunda epitel kalınlığı (12.5 ± 4.7 vs. 10.3 ± 5.3, sırasıyla) anlamlı (p ˃ 0.05) farklılık göstermemiştir. SONUÇ Çalışmamızda mesnanın tavşanlarda vokal kordlarda mikroflep elevasyonunu kolaylaştırdığı ve vokal kordların histolojik yapısına zarar vermediği saptanmıştır. Bu çalışma daha önce birçok disiplinde aktif kullanımı olan ve endikasyonları giderek genişleyen bir molekül olan mesnanın fonocerrahide kullanımını değerlendirmek için yapılabilecek gelecek çalışmalara öncülük etmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE Phonosurgery is a dynamic concept that has been practiced since the beginning of the 19th century and includes procedures for treating vocal cord pathologies and improving sound quality, with constantly developing techniques and instruments. Today, there are many technical and surgical difficulties in vocal fold microflap elevation, which is a routine procedure for the intervention of lamina propria pathologies. Damage to the vocal fold mucosa during microflap elevation can cause scar formation and dysphonia. It has been described in many studies that mesna provides chemical dissection in tissues by breaking down disulfide bonds, and it has been shown that this substance, which is a thiol compound, facilitates surgical dissection in many areas. In this study, we aimed to investigate the effect of submucosal mesna infiltration on the elevation of the vocal fold, and the histopathological findings of its effects on the vocal fold lamina propria with an animal experiment designed in rabbit vocal folds. MATERIALS AND METHODS A total of 8 adult male New Zealand white rabbits weighing 3.5 ± 0.5 kg were used in the study. Each vocal fold was randomized and with the help of 40 mm 23 G needles, 0.1 ml of mesna (Uromitexan, Eczacıbaşı Baxter, Istanbul, Turkey) to one fold and 0.1 ml of saline were injected to the contralateral fold. An incision was made on the epithelium with the help of a microlaryngeal sickle scalpel and elevation was performed with the help of a microlaryngeal angle elevator. The time from the beginning of the elevation to its end was measured. All animals were sacrificed 2 weeks after the procedure, the vocal folds were excised. In histopathological examination, inflammatory response, fibrosis, and epithelial thickness were evaluated with hematoxylin eosin and Masson's Trichrome staining by an experienced pathologist. Elevation time and histopathological features were compared between both groups. RESULTS Elevation time in the saline group (20.9 ± 1.6 s) was significantly higher (p 0.05) than in the mesna group (15.0 ± 3.4 s). The inflammation score did not differ significantly (p ˃ 0.05) in the mesna and SF groups (1.3 ±0.5 vs. 1.1 ±1.0, respectively). Fibrosis score did not differ significantly (p 0.05) in the mesna and SF groups (1.0 ±0.8 vs. 0.8 ±0.7, respectively). Epithelial thickness did not differ significantly (p ˃ 0.05) in the mesna and SF groups (12.5 ± 4.7 vs. 10.3 ± 5.3, respectively). CONCLUSION In our study, it was determined that Mesna facilitates microflap elevation of vocal cords in rabbits and does not damage the histological structure of vocal folds. This study encourages future studies to evaluate the use of Mesna, a molecule that has been used actively in many disciplines and whose indications are gradually expanding, in phonosurgery.