Bilgi iletişim teknolojileri kullanımı, proaktif ihracat pazarı geliştirme yetenekleri ve ihracat performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi: İşletmeler üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 664262
  2. Yazar: DEMET KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAMİ TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmanın temel amacı, işletmelerin sahip olduğu pazarlama yeteneklerinin, bilgi iletişim teknolojileri kullanımı ile beraber ihracat performansı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaca ulaşmak için bilgi iletişim teknolojileri kapsamında Web2.0 teknolojisi ve ağ yazılımları ile stratejik pazarlama yeteneği, pazarlama karması yeteneği, pazar yönelim yeteneği ve ihracat performansı değişkenlerinden oluşan bir model kurulmuştur. Bu amaçlar kapsamında, Konya ve Karaman illeri Organize Sanayi Bölgelerinde ihracat yapan 83 işletme ile kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak, çevrim içi anket yöntemiyle bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, en küçük kareler yöntemi yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışma gerek işletmeler gerekse akademik literatür için önemli sonuçlar sunmaktadır. Elde edilen bulgulara göre, BİT kullanımı ölçeğinin alt boyutu olan Web2.0 teknolojilerinin proaktif ihracat pazar geliştirme yeteneği üzerinde etkili olduğu sonucu elde edilirken, BİT kullanımı ölçeğinin alt boyutu olan ağ yazılımlarının, proaktif ihracat pazar geliştirme yeteneği üzerinde etkili olmadığı tespit edilmiştir. Diğer yandan proaktif ihracat pazar geliştirme yeteneğinin hem ihracat pazar performansı üzerinde hem de ihracat finansal performans üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu, yapılan analizler neticesinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to reveal the effect of the marketing capabilities of businesses on export performance along with the use of information communication technologies. In order to achieve this goal, a model consisting of strategic marketing ability, marketing mix capability, market orientation capability and export performance has been established with Web2.0 technology and network software within the scope of information communication technologies. Within the scope of these purposes, an application was carried out with the online survey method using the convenience sampling method with 83 enterprises exporting in the Organized Industrial Zones of Konya and Karaman provinces. The data obtained were analyzed using the least squares method structural equation modeling. This study offers important results for both businesses and academic literature. According to the findings, it was found that Web2.0 technologies, the sub-dimension of the ICT usage scale, had an effect on the proactive export market development capability, while it was found that the sub-dimension of the ICT usage scale, the network software, did not affect the proactive export market development capability. On the other hand, it has been determined as a result of the analysis that proactive export market development ability has a significant effect on both export market performance and export financial performance.