Mitlerin kökeni bağlamında Trabzon yöresi mitleri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 664263
  2. Yazar: SEMRA OF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, İletişim Bilimleri, Ancient Linguistics and Cultures, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
İnsanın evrendeki yeri, hayatın anlamı, yaşamda karşılaşılan sorunlar ve alınan cevaplar, tanrıların doğayla ve insanla olan ilişkileri, hastalık, ölüm, yaşam, kıtlık, savaşlar vs. gibi sorular mitik düşünce içerisinde anlam kazanmaktadır. Evrenle ilgili sorulan her soruya karşın alınan her cevap mitlerin değişmesine ve yerini logosa (Bilgi) bırakmaya başlamıştır. Ancak bu durum mitleri yok etmemiş varlıklarını devam ettirmiştir. Mitoloji denince akla ilk olarak Yunan mitolojisi gelmektedir. Adeta Yunan mitolojisinin bir kopyası olan Roma mitolojisi çalışmamızın dışında tutulmuştur. Birbirleriyle yakın etkileşimde olan bu iki kültür mitolojisi kaynaşırken olduğu gibi aktarılmamış ancak kültürel bir dönüşüm yaşamışlardır. Farklı toplumlarda bir yerden başka bir yere taşınan kültürler özlerinde bazı özelliklerini yitirirler ve gittikleri yerin özelliklerini alırlar. Karşılıklı etkileşimlerle değişik uygarlıkların kültürlerini bünyesinde barındıran Yunan mitolojisi de başka kültürleri derinden etkilemiştir. Bu etkileşimi derinden yaşayan toplumlardan birisi de Karadeniz Bölgesi'nde Yunan toplumu ile komşuluk ilişkileri içerisinde olan Türk toplumudur. Bu çalışmada Trabzon yöresindeki“Karakoncolos”geleneği araştırılmış, Karadeniz sahillerinde kurulan Yunan kolonileri ile olan bağlantısı incelenmiştir. Dünya mitlerinin genel olarak kökenleri incelenerek, Karadeniz yöresine ait mitlerin köken bağlamında diğer mitlerle olan ilişkisi araştırılmıştır. Mitolojinin bir dalı olan Etiyoloji; bir ulusun, evrende var olan herhangi bir şeyin kökeninin araştırılarak ilk olarak nasıl ortaya çıktığını inceler. Çalışma, bu bakış açısıyla Etiyolojik olarak ele alınmıştır. Ayrıca mitlerin kökeni bağlamında diğer mitlerle olan benzerliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The place of man in the universe, the meaning of life, the problems encountered in life and the answers received, the relations of gods with nature and man, disease, death, life, famine, wars etc. Questions such as gain meaning in mythical thought. Despite every question asked about the universe, every answer received began to change myths and leave their place to the logo (Knowledge). However, this situation had not been terminatet the myths but it will be continue their existence. Greek mythology comes to mind first when it comes to mythology. Roman mythology, which is almost a copy of Greek mythology, has been excluded from our study. These two cultural mythologies, which are in close interaction with each other, were not transferred as they were fused, but they experienced a cultural transformation. Cultures that move from one place to another in different societies lose some of their essence and take the characteristics of the place they go to. Greek mythology, which includes the cultures of different civilizations with mutual interactions, has also deeply affected other cultures. One of the societies that experience this interaction deeply is the Turkish community, which has neighborly relations with the Greek community in the Black Sea region. In this study,“Karakoncolos”tradition in Trabzon region was researched and its connection with the Greek colonies established on the Black Sea coast was examined. By examining the origins of world myths in general, the relationship between the myths of the Black Sea region and other myths in the context of their origin has been investigated. Etiology, a branch of mythology; It examines how a nation first emerged by investigating the origin of anything existing in the universe. The study has been considered Etiologically from this point of view. In addition, the similarity of myths with other myths in terms of their origin was investigated.