Avrupa Birliği dış ticaretinin küresel ekonomi içindeki yeri: Ülke, sektörler ve mal grupları temelinde bir analiz
Position of European Union's foreign trade in global economy: An analysis based on country, sectors and commodity groups
  1. Tez No: 664298
  2. Yazar: TURAN DALGIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEREM GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı Avrupa Birliği dış ticaretinin küresel ekonomi içinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu incelemek ve araştırmaktır. Bu amaçla öncelikli olarak Avrupa'da birlik oluşmadan önce, birlik olma düşüncesini destekleyen düşünce, olay, kurum ve anlaşmaların tarihsel süreçte neler olduğu ve nasıl etkiler bıraktığı araştırılmıştır. Başlangıçta, dünya genelinden Avrupa Birliği özeline doğru olacak şekilde küresel büyüme verileri (Gayri Safi Yurt İçi Hâsıla, işsizlik, enflasyon oranları) karşılaştırmalı olarak incelendikten sonra Avrupa Birliği'nin ticari faaliyetleri gerçekleştirdiği ülkelerle olan ticareti mal ve hizmet sektörü temelinde incelenmiştir. Veriler toplanırken, Eurostat, COMTRADE, AMECO, OECD, ITC TradeMAP, IMF, ILO, WTO gibi veri tabanları dikkatle incelenmiş, verilerin güncel ve güvenilir olduğundan emin olabilmek için birçok farklı kaynaktan kontrol edilerek yorumlanmasına özen gösterilmiştir. Çalışmalardan edinilen bilgilere dayanılarak Avrupa Birliği'nin düşünsel temelinin yüzyıllardır süregelen bir durum olduğu kanısına varılmıştır. Avrupa'nın Rönesans, reform, coğrafi keşifler ve sanayi devrimi gibi dünyayı değiştiren olaylara ev sahipliği yapması kıta ülkelerini diğer dünya ülkelerine nazaran öne geçirmiştir. Bu çalışmada, Avrupa Birliği tarihine değinilerek, dış ticaretinin küresel ekonomideki yeri, mal ve hizmet sektörleri kapsamında incelenmiştir. Ticari faaliyette bulunduğu ülkeler ile ticarete konu olan mal ve hizmet grupları verilerinin incelenmesi, derlenmesi ve görselleştirilerek yorumlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and investigate the impact of the European Union's foreign trade on the global economy. For this purpose, before the formation of unity in Europe, the ideas, events, institutions and agreements that support the idea of unity have investigated in the historical process and how they affect them. In the beginning, after analyzing the global growth data (Gross Domestic Product, unemployment, inflation rates) from the world to the European Union comparatively, the trade with the countries where the European Union carry out commercial activities examined based on the goods and service sector. While collecting the data, databases such as Eurostat, COMTRADE, AMECO, OECD, ITC TradeMAP, IMF, ILO, WTO carefully examined and taken to be checked and interpreted from many sources to ensure that the data updated and reliable. Based on the information obtained from the studies, concluded that the intellectual foundation of the European Union has been ongoing for centuries. Europe's hosting of world-changing events such as the Renaissance, reform, geographical discoveries and industrial revolution has made the continent countries ahead of other world countries. In this study, the position of foreign trade in the global economy is examined by referring to the history of the European Union. In this study, regarding the history of the European Union, the position of foreign trade in the global economy examined within goods and service sectors. Aimed it to examine, compile and visualize and interpret the data of the countries in which it has commercial activities and the goods and service groups subject to trade.