Medikal turizm kapsamında sağlık turistlerinin Türkiye'yi tercih etmelerini etkileyen faktörlerin incelenmesi: Ankara ili örneği
A research of the factors affecting the preference of health tourists to Turkey within the scope of medical tourism: Ankara city case
- Tez No: 664297
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA SİVUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, Health Care Management, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışması ile medikal turizm kapsamında sağlık turistlerinin Türkiye'yi tercih etmelerini etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlık Turizmi yapabilir belgesi alan Ankara ilinde 33 özel hastanedeki sağlık turistlerine Türkiye'yi tercih etmelerinde hangi faktörlerin etkili oluğunu belirlemek amacıyla anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler bir istatistiki program ile analiz edilmiştir. Katılımcıların Türkiye'yi tercih etmelerini etkileyen faktörlerin demografik özelliklerine (Cinsiyet, Yaş, İkamet Edilen Ülke, Meslek, Aylık Gelir Düzeyi, Tıbbi Tedavi İçin Türkiye'ye Gitme Sıklığı, Hastaneden Haberdar Olma Şekli, Eğitim Düzeyi, Geliş Amacı ve Alınan Sağlık Hizmeti) göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesinde verilerin dağılımının normal dağılım göstermesi sonucunda 2'li gruplar için bağımsız örneklem t-testi, 2'den fazla gruplar için tek yönlü ANOVA testleri yapılmıştır. ANOVA testleri sonucunda gruplar arasındaki farkın belirlenmesinde post-hoc testlerinden SCHEFFE testi yapılmıştır. Ölçeklerin geçerlilik güvenirliklerinin belirlenmesinde önce madde analizi, daha sonra madde toplam korelasyon analizi, AFA, madde ayırt edicilik analizi ve AFA sonucu açıklanan yapının doğrulanması için LISREL yardımı ile DFA analizi yapılmıştır. 34 maddelik ölçek faktör analizi sonucunda 6 faktörlü (Tesis ve Hizmetler, Ülke Ortamı, Maliyet, Turistik Destinasyon, Personel, Akreditasyon) bir yapı ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda çalışma kapsamında hipotezler oluşturulmuş ve bu hipotezlerin testlerine yer verilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda medikal turizm kapsamında sağlık turistlerinin Türkiye'yi tercih etmelerini etkileyen faktörler ile demografik özellikler arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Medikal turizm kapsamında sağlık turistlerinin Türkiye'yi tercih etmelerinde yaş, ikamet edilen ülke, meslek grubu, tıbbi tedavi için Türkiye'ye gitme sıklığı, hastaneden haberdar olma şekli, eğitim durumu ve hastaneye geliş amaçları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilirken cinsiyet, gelir düzeyi ve alınan sağlık hizmeti türü arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
With this thesis, it is aimed to examine the factors affecting the preferences of health tourists to Turkey within the scope of medical tourism. In line with this purpose, a questionnaire was applied to determine what factors are effective in choosing Turkey for health tourists in 33 private hospitals in Ankara, which have received Health Tourism certificate by the Ministry of Health. The obtained data were analyzed with a statistical program Unpaired t-test for groups of 2 and one-way ANOVA tests for more than 2 groups were performed in determining whether the factors that affect the participants' preference to Turkey differ according to their demographic characteristics (Gender, Age, Country of Residence, Profession, Monthly Income Level, The Frequency For Going to Turkey for Medical Treatment, The Way of Being Aware of The Hospital , Educational Level, The Purpose of Arrival and Health Service Received) or not, as a result of the normal distribution of the data distribution. The SCHEFFE test, one of the post-hoc tests, was used to determine the difference between the groups as a result of the ANOVA tests. First item analysis, then item total correlation analysis, EFA, item distinctiveness analysis were performed in order to determine the validity and reliability of the scales and DFA analysis were performed with the help of LISREL to verify the structure explained by AFA. As a result of the scale factor analysis of 34 items, a structure with 6 factors (Facilities and Services, Country Environment, Finance, Touristic Destination, Personnel, Accreditation) emerged. At the same time, hypotheses were formed within the scope of the study and the tests of these hypotheses were included. As a result of the study, a significant difference was found between the factors affecting the preference of health tourists to Turkey and demographic characteristics under medical tourism. While a significant difference was found among the age, the country of residence, occupational group, the frequency of going to Turkey for medical treatment, the way to be aware of the hospital, educational status and the aims of visiting hospital in the preference of health tourist to Turkey no significant difference was found between gender, income level and the type of healthcare service.