Sıçanlarda sisplatin ile oluşturulan nörotoksisiteye melatoninin etkisi
The effect of melatonin on cisplatin induced neurotoxicity in rats
- Tez No: 664308
- Danışmanlar: DOÇ. MELTEM TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Nörotoksisite sisplatinin (Cis) önemli yan etkilerden biridir. Patogenezinde oksidatif stres ve inflamasyon vardır. Melatonin (Mel) iyi bir antioksidan ve antiinflamatuar madde olduğundan bu yan etkiyi düzeltme potansiyeline sahiptir. Bu çalışmanın amacı sıçanlarda Cis'in yaptığı nörotoksisite üzerinde Mel'in etkisini değerlendirmektir. Bu amaçla 48 sıçan 6 gruba bölündü. Kontrol (%0.9 NaCl), Çözücü (%5 etanol), Cis (6 mg/kg), Cis (6 mg/kg) + Çözücü, Mel (20 mg/kg), Cis (6mg/kg) + Mel (20 mg/kg). Cis tek doz, Mel 5 gün süre ile kullanıldı. İlaç protokolü sonrası T-maze, rotarod ve hot plate testleri yapıldı. Davranış testleri sonrası sakrifiye edilen sıçanların beyin dokusunda AChE, oksidatif stres ve proinflamatuar belirteçler ölçüldü. Sonuçlarda Cis ve Cis+Çözücü gruplarda kognitif fonksiyonda ve motor performansta belirgin bozukluk saptanırken Cis+Mel grupta kognitif fonksiyonda belirgin, motor performansta istatistiksel anlamlılığa ulaşmayan düzelme saptandı. AChE seviyeleri Cis verilen sıçanlarda yüksekti. Mel eklenmesi önemli bir değişiklik yapmadı.
Özet (Çeviri)
Cisplatin (Cis) induced neurotoxicity is thought to be caused by oxidative stress and inflammation. Melatonin (Mel) is a well known antiinflamatory and antioxidative drug. We aimed to assess the effects of Mel on Cis induced neurotoxicity in rats. We divided fourty eight rats into six groups as: Control (0.9% NaCl), Vehicle (5% ethanol), Cis (6 mg/kg), Cis (6 mg/kg) + Vehicle (5% ethanol), Mel (20 mg/kg) and Cis (6 mg/kg) + Mel (20 mg/kg). We used Cis as a single dose and Mel for 5 days. After drug injections, we performed T-maze, rotarod and hot plate tests. Rats were sacrificed after behavioral tests and AChE, oxidative stress markers and proinflammatory cytokines were studied from the dissected brain. Cognitive and motor functions were impaired in Cis and Cis+Vehicle groups.