Lipopolisakkarit eprüvasyonu yapılan broylerlerde glutamin ve kuersetinin performans, bağırsak histomorfolojisi, antioksidan özellikleri ve immun yanıt üzerine etkileri
Effects of dietary glutamine and quercetin on performance, intestinal morphology, antioxidant characteristics and immune response in brolier with lipopolysaccharide-challenged
  1. Tez No: 664307
  2. Yazar: FURKAN DİLBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu doktora tezinin amacı çalışmanın ilk gününden itibaren L-Gln ve/ya kuersetin içeren etlik piliç rasyonlarını tüketen ve çalışmanın 21. günde LPS eprüvasyonuna maruz bırakılan broylerlerde L-glutamin ve kuersetinin bireysel veya bir kokteyl olarak yeme ilave edilmesinin performans, bağırsak histomorfolojisi, antioksidan parametreleri ve immun yanıt üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Denemede bir günlük yaştaki 400 adet (Ross 308) erkek civciv 5 deneme grubuna (Kontrol, G, Q, G+Q) ve her biri 10 civcivden oluşan 10 tekrar grubuna rastgele bir şekilde dağıtılmıştır. Etlik civcivler 42 gün süre ile mısır ve soya küspesi temelli rasyonlar ile beslenmişlerdir. Deneme grupları dizaynı; K grubu, bazal rasyon (kontrol; herhangi bir katkı maddesi olmayan); G grubu (Glutamin, rasyonun %1 düzeyinde); Q grubu (Kuersetin, rasyonun %0,05 düzeyinde); G+Q grubu (Glutamin + Kuersetin, rasyonun %1 ve %0,05'i düzeyinde) olmuştur. Araştırmanın 21. ve 42. günlerinde her alt gruptan 1 adet civciv (her bir alt gruptan 21. günde 20 adet, 42. günde 10 adet) kan serumu ve ince bağırsakta yapılan çeşitli analizler yapmak amacıyla uygun metotlar ile kesilmiştir. Etlik piliç rasyonlarına L-Gln ve/ya kuersetin ilavesinin yapılması haftalık bazda uygulama grupları arasında CA ve CAA değerleri bakımından istatistiksel açıdan bir farklılığa yol açmıştır (P0,05). Öte yandan araştırmanın 21. gününde uygulanan LPS enjeksiyonu denemenin 21-42. günleri arasında mortalite oranlarında artışa neden olmuştur. En düşük mortalite oranları G ve Q katkılarının bireysel uygulandığı gruplarda gerçekleşmiştir. L-Gln veya kuersetinin bireysel olarak veya birlikte verilmesi CAA farklı olarak sıcak karkas ağırlığı ve sıcak karkas randımanında önemli bir değişikliğe yol açmamıştır (P>0,05). Deneme sonunda iç organ ağırlıkları uygulama gruplarından veya FTS-LPS uygulamasından önemli düzeyde etkilenmemiştir (P>0,05). Denemenin 21. gününde LPS uygulamasından 4 saat sonra FTS ve LPS alt gruplarından kesilen hayvanlardan belirlenen serum IgY konsantrasyonları FTS alt grubunda uygulama gruplarından önemli düzeyde etkilenmesine rağmen, LPS alt grubunda etkilenmemiştir (P>0,05). FTS alt grubunda L-Gln ve kuersetin (G+Q) içeren yemi tüketen etlik piliçlerin IgY değeri diğer gruplardaki hayvanlardan daha düşük bulunmuştur. FTS ve LPS eprüvasyonu kan serumundaki IgY üzerinde önemli bir etkiye neden olmuştur (P=0,034). Çalışmanın 21. gününde LPS uygulamasından 4 saat sonra FTS ve LPS alt gruplarından hayvanlar kesilerek ince bağırsağın jejenum kısmında histomorfolojik ölçümler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effects of Dietary Glutamine and Quercetin on Performance, Intestinal Morphology, Antioxidant Characteristics and Immune Response in Brolier with Lipopolysaccharide-challenged The aim of this PhD disseration was to investigate the influence of L-glutamine or quercetin supplementation alone or in combination on the performance, intestinal histomorphology, antioxidant parameters and immune response of broiler chicks challenged with lipopolysaccharides (LPS) on day 21. In the study, 400 one day old male chicks (Ross 308) were allocated to one of 4 treatments as 10 chicks in replicate groups. The broiler chicks were fed with a maize-soybean meal based ration for 42 days. The treatment groups were C (Control - No supplementation); G (Glutamine - 1% of the ration), Q (Quercetin – 0.05% of the ration) and G+Q (Glutamine+Quercetin – 1%+0.05% of the ration). On days 21 and 42, one chick from each sub-group (20 chicks on day 21 and 10 chicks on day 42) was slaughtered for serum and intestinal analyses. The supplementation of G and/or Q resulted in difference in weekly body weight (BW) or body weight gain (BWG) among the treatments (P0.05). On the other hand, LPS injection increased mortality rates between 21 and 42 days. The lowest mortality rate was recorded in G and Q groups. L-Gln or quercetin did not influence hot carcass weight and hot carcass percentage (P>0.05). No difference was noted due to LPS injection (P>0.05). Likewise, internal organ weights were not affected by the treatments or physiological saline water (PSW) and LPS injection (P>0.05). IgY concentrations, which were determined from the chickens of PSW and LPS sub-groups 4 h after LPS injection on day 21, differed significantly by the treatments in PSW sub-group but not in the LPS sub-group (P>0.05). Chickens fed with G+Q in the PSW sub-group had lower IgY values than did those in other groups. PSW or LPS injections significantly changes blood serum IgY concentrations (P=0.034). Histomorphological studies were carried out with the jejunum of the animals in the PSW and LPS sub-groups, which were slaughtered 4 h after LPS injection.