Finansal okuryazarlık ile girişimcilik niyeti ilişkisinde girişimci öz yeterliliği ve risk alma eğiliminin aracı rolü
Mediator role of entrepreneurial self-efficacy and risk-taking tendency in the relationship between financial literacy and entrepreneurial intention
- Tez No: 664321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Girişimcinin toplumdaki rolünün ve bu role etki eden unsurların belirlenebilmesi için girişimcilik kavramı ve girişimciliğe etki eden unsurların yeterli düzeyde tanımlanması gerekmektedir. Bu çalışmada, bireylerin girişimcilik niyetlerini etkilediği literatürde yer alan çeşitli çalışmalarda belirtilmiş faktörlerden üç tanesi olan“Girişimcilik Öz Yeterliği”,“Finansal Okuryazarlık”ve“Risk Alma Eğilimi”ele alınmıştır. Bu bağlamda girişimcilik niyeti ve finansal okuryazarlık ilişkisinde bireylerin risk alma eğilimlerinin ve girişimci öz yeterliliklerinin etkisi araştırılmıştır. Bununla birlikte söz konusu faktörler arasındaki doğrusal ilişkilere de bakılmıştır. Çalışmada aynı zamanda demografik faktörlerin etkisi de incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini çoğunlukla geleceğin potansiyel girişimci adayları olan üniversite öğrencileri oluşturmuştur. Çalışmanın temel amacı, finansal okuryazarlık ile girişimcilik niyeti ilişkisinde girişimci öz yeterliği ve risk alma eğiliminin aracı rolünün belirlenmesidir. Bu temel amacın yanında finansal okuryazarlık, girişimci öz yeterliği, risk alma eğilimi ve girişimcilik niyeti arasındaki ilişkiler ile bu faktörlerin; cinsiyet, yaş, finansal okuryazarlık ve girişimcilik eğitimi almaya göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı da tespit edilmeye çalışılmıştır. Finansal okuryazarlık, girişimci öz yeterliği, risk alma eğilimi ve girişimcilik niyeti arasındaki ilişkiler basit doğrusal regresyon analizi yapılarak incelenmiştir. Finansal okuryazarlık ve girişimcilik niyeti arasındaki ilişkide aracı etkilerin tespit edilmesinde SPSS PROCESS (Hayes) eklentisi kullanılarak aracı değişken analizi yapılmıştır. Finansal okuryazarlık, girişimci öz yeterliği, risk alma eğilimi ve girişimcilik niyetinin bazı değişkenlere göre incelenmesinde ise ilişkisiz örneklemler (bağımsız gruplar) t-testi, varyans analizi (ANOVA) ve Tukey HSD çoklu karşılaştırma (post-hoc) testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to determine the role of the entrepreneur in society and the factors affecting this role, the concept of entrepreneurship and the factors affecting entrepreneurship must be defined sufficiently. In this study,“Entrepreneurial Self-Efficacy”,“Financial Literacy”and“Risk Taking Tendency”, which are three of the factors stated in various studies in the literature that affect individuals' entrepreneurial intentions, are discussed. In this context, the effect of individuals' risk-taking tendencies and entrepreneurial self-efficacy on the relationship between entrepreneurial intention and financial literacy was investigated. In addition, the linear relationships between these factors were also examined. The effect of demographic factors was also examined in the study. The sample of the study mostly consisted of university students who are potential entrepreneur candidates of the future. The main purpose of the study is to determine the mediating role of entrepreneur's self-efficacy and risk-taking tendency in the relationship between financial literacy and entrepreneurial intention. In addition to this main purpose, the relationships between financial literacy, entrepreneur self-efficacy, risk taking tendency and entrepreneurial intention and these factors; It was also tried to determine whether it significantly differentiated according to gender, age, financial literacy and entrepreneurship training. Relationships between financial literacy, entrepreneurial self-efficacy, risk taking tendency and entrepreneurial intention were analyzed using simple linear regression analysis. In determining the mediating effects in the relationship between financial literacy and entrepreneurial intention, an analysis of mediating variables was performed using the SPSS PROCESS (Hayes) plugin.