Üniversite öğrencilerinin gelir-harcama ilişkisi ve il ekonomisine etkisi; Erzincan ili örneği
The relationship of the university students on revenue-expenditure and the provincial economy; Erzincan city example
- Tez No: 664344
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Üniversitelerin bulunduğu bölgelerdeki ekonomik kalkınma anlamında yürütülen faaliyetlere katkı oluşturdukları bilinmektedir. Üniversiteler, bölgedeki firmalar üzerinde bazı etkiler meydana getirmektedir, bu etkilerle üniversite öğrencilerinin tüketim alışkanlıkları değerlendirildiğinde ortaya çıkan analiz, bu katkının hangi boyutta olduğunun görülmesi açısından daha somut veriler oluşturacaktır. Üniversitelerin üstlenmiş olduğu çeşitli işlevlerin yanı sıra bölge ekonomisinin kalkınmasında da önemli rol oynadığı görülmektedir. Sanayileşmenin gelişmediği tarıma dayalı bölgelerde bulunan üniversiteler bölge ekonomisi için oldukça önemlidir. Bu çalışmada Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi'nin il ve bölge ekonomisi üzerindeki etkileri ve ilin sosyo-kültürel gelişmişliğine kazandıracağı zenginlikler üzerinde durulmuştur. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi öğrencilerinin Erzincan ili ekonomisinde bir aylık harcamaları 17.338.026,71 TL, bir yıllık harcamaları ise 138.704.213,68 TL olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that universities contribute to the activities carried out in terms of economic development in the regions where they are located. Universities have some impacts on firms in the region, and when the consumption habits of university students are evaluated with these effects, the analysis will generate more concrete data in order to see the extent of this contribution. In addition to the various functions undertaken by universities, it is seen that they play an important role in the development of the regional economy. Universities that are located in agriculture-based regions where industrialization has not developed are very important for the regional economy. In this study, the effects of the Erzincan Binali Yıldırım University on the regional economy and the richness of the socio-cultural development of the region were emphasized. The monthly expenditures of Erzincan Binali Yıldırım University students in the economy of Erzincan are calculated as 17.338.026.71 TL and their one-year expenditure is 138.704.213.68 TL.