Mobbing ile motivasyon arasındaki ilişki: Bir uygulama
The relationship between mobbing and motivation: An application
- Tez No: 664362
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mobbing, yöneticiler tarafından çalışanlara, çalışanlar arasında ya da çalışanlar tarafından yöneticilere yönelik gerçekleştirilen psikolojik taciz ve yıldırma davranışlarıdır. Mobbinge maruz kalan bireyin örgüte bağlılığı azalmakta, çalışanın performansı ve motivasyonu olumsuz etkilenmektedir. Mobbing, örgüt içerisinde çalışma hayatını etkileyen önemli sorunlar yaratabilmektedir. Örgütlerin amaçlarını gerçekleştirebilmek için çalışanların etkin şekilde ve gerekli düzeyde çalışması gerekir. Bu nedenle çalışanların örgüt içerisindeki ihtiyaçlarının karşılanması ve motive edilmesi gerekir. Motivasyon çalışanı, belirli yönde ve devamlı olarak görevi yapması için olumlu şekilde etkilemek anlamına gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, çalışanların mobbing eylemlerine maruz kalmaları ile motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Çalışma evreni olarak Erzurum Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü çalışanları seçilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre çalışanların işyerinde karşılaştıkları mobbing eylemleri ile motivasyon düzeyleri arasında negatif yönlü bir ilişki vardır. Bir başka deyişle mobbing eylemleri arttıkça motivasyon düzeyi azalmaktadır. Diğer bir bulgu kendi algılarına göre erkeklerin kadınlardan daha fazla mobbing yaşadıklarıdır. Ayrıca eğitim düzeyi yüksek olanların içsel motivasyonları daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobbing is the psychological harassment and intimidation behavior that is carried out by the managers, between the employees or by the employees towards the managers. The loyalty of the individual exposed to mobbing decreases, the performance of the employee and the motivation of the employee are negatively affected. Mobbing can create important problems that affect working life within the organization. Employees must work effectively and at the required level to achieve the goals of organizations. Therefore, the needs of the employees within the organization must be met and motivated. Motivation means to positively influence the employee to perform the task in a certain direction and continuously. The purpose of this study is to determine the relationship between the employees' exposure to mobbing actions and their motivation levels. Erzurum Family, Labor and Social Services Provincial Directorate employees were selected as the universe of the study. As a result of the study it is found that there is a negative relationship between the mobbing actions that the employees face and their motivation levels. In other words, as mobbing actions increase, the level of motivation decreases. Another finding is that men experience more mobbing than women according to their own perception. In addition, the internal motivation of those with higher education levels was higher.