Aile içi şiddete maruz kalan kadınların kendilik algısı, aile içi şiddetle başa çıkma özyeterliği ve stresle başa çıkma tarzlarının incelenmesi
Investigating the self-perception of women exposed to domestic violence, the self-efficacy to cope with violence and the styles of coping with stress
  1. Tez No: 664379
  2. Yazar: NİLGÜN ONNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN BAHÇİVAN SAYDAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırmanın amacı eşi tarafından şiddete maruz kalan kadınların kendilik algılarının aile içi şiddetle başa çıkma özyeterlikleri ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkide; olumsuz otomatik düşüncelerinin ve duygu düzenleme güçlüklerinin aracılık etkisini incelemektir. Araştırma örneklemini eşi tarafından şiddete uğrayan 479 kadın oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında veri toplama amacıyla katılımcılara Sosyal Karşılaştırma Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Olumsuz Otomatik Düşünceler Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Aile İçi Şiddetle Başa Çıkma Özyeterliği Ölçeği ve demografik özellikleri değerlendirebilmek için araştırmacı tarafından oluşturulan demografik form uygulanmıştır. Araştırmanın hipotetik modeli Lisrel 8.80 paket programında Yapısal Eşitlik Modellemesi ile test edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; kadınların kendilik algıları ile aile içi şiddetle başa çıkma özyeterlikleri arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüklerinin ve olumsuz otomatik düşüncelerinin kısmi aracılık etkisinin olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın diğer bulgularına bakıldığında; olumsuz otomatik düşüncelerin kendilik algısı ile duygulara yönelik stresle başa çıkma arasındaki ilişkide tam aracılık etkisinin olduğu, kendilik algısı ile probleme yönelik stresle başa çıkma arasındaki ilişkide ise kısmi aracılık etkisinin olduğu görülmüştür. Ayrıca duygu düzenleme güçlüğünün, kendilik algısı ile duygulara yönelik stresle başa çıkma arasındaki ilişkide tam aracılık etkisinin olduğu, kendilik algısı ile probleme yönelik stresle başa çıkma arasındaki ilişkide ise kısmi aracılık etkisinin olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçları ilgili alan yazın kapsamında tartışılarak ileride yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating effect of negative automatic thoughts and emotion regulation difficulties in the relationship between self-perceptions of women who are exposed to violence by their spouse and self-efficacy of coping with domestic violence and ways of dealing with stress. The research sample consists of 479 women who have been subjected to violence by their husbands. In order to collect data within the scope of the study, the Social Comparison Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale, Automatic Negative Thoughts Scale, Ways of Coping Inventory, Domestic Violence Coping Self-Efficacy Scale, and demographic forms created by the researcher were used to evaluate data. The hypothetical model of the study was tested with Structural Equation Modeling in the Lisrel 8.80 package program. According to the findings obtained in the research, it has been determined that emotion regulation difficulties and negative automatic thoughts have a partial mediating effect on the relationship between women's self-perception and self-efficacy of coping with domestic violence. Considering the other findings of the study, it has been observed that negative automatic thoughts have a full mediating effect on the relationship between self-perception and emotion-focused coping and partial mediating effect on the relationship between self-perception and problem-focused coping. In addition, it was determined that emotion regulation difficulties had a full mediating effect on the relationship between self-perception and emotion-focused coping and partial mediating effect on the relationship between self-perception and problem-focused coping. The results of the research are discussed within the scope of the related literature and suggestions for future studies are presented.