Prisoners of war in Turkey during WWI: The story of Indians captured at Kut al-'Amara
Birinci Cihan Harbinde Türkiyedeki savaş esirleri: Kut'ül Amare'de ele geçirilen Hintlilerin hikayesi
  1. Tez No: 664386
  2. Yazar: ENİS İÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Birinci Cihan Harbi 1914 yılında patlak verdi ve dört yıl sürdü. Bu savaş dünya nüfusunun büyük çoğunluğunu şu yahut bu şekilde etkiledi. Savaşın eskimiş monarşilerin yıkılmasından yeni ulus-devletlerin kurulmasına değin geniş yelpazede sonuçları oldu. Her şeyin ötesinde, altını çizmek istediğim en önemli husus ise şudur ki; bu savaş, savaşı başlatanların çıkarları ve menfaatleri ile hiçbir parallellik göstermeyen insanları da içine almıştı. Bu çalışmanın amacı da tam da bu grup içinde sayabileceğimiz General Townshend komutasındaki İngiliz ordusunda yer alan Hintli askerlerin hikayesini anlatmak ve analiz etmektir. Hintli birliklerin temel amacı hiç de ilgilerinin bulunmadığı ve hakkında neredeyse hiçbir şey bilmedikleri Bağdat'ı İngiliz gücünün ele geçirmesine destek olmaktı. Çalışmamı ekseriyetle bu askerlerin Mezopotamya coğrafyasında savaş esiri olarak yaşadıkları deneyimler ışığında yürüttüm.
Özet (Çeviri)
In 1914, WWI broke out and lasted for four years. It had an impact on most of the population of the world in one way or another. It had a wide range of consequences from the downfalls of old monarchies to the births of new nation-states. Above all else, the most important thing that I would like to highlight is that this war incorporated people who had no commonality with the interests of the ones who started the war into its structure. Thus, this study aims to analyze and talk about the story of Indian people who joined the British army under the head of General Townshend. The main purpose of the Indian units was to contribute to the main force to capture Baghdad, which they had no interest there and knew almost nothing about. I conducted my research mostly in the light of their experiences as POWs in the Mesopotamian world.