Özel yetenekli öğrencilerin belirlenmesi hakkında öğretmenlere verilen eğitimin etkililiğinin incelenmesi: Karma yöntem araştırması
Analysis of effectiveness of class teacher training to identify students with special abilities: Mixed method research
- Tez No: 664387
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ AKDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırma,“Özel Yetenekliler ve Belirlenmeleri ile ilgili Eğitim”in, Bilim ve Sanat Merkezlerine öğrenci seçim sürecinde rol alan sınıf öğretmenlerinin özel yetenekliler ve belirlenmeleri ile ilgili bilgi düzeylerine; özel yetenekli öğrenciler ve eğitimlerine yönelik tutumlarına ve özel yetenekli öğrencileri belirleyip doğru aday gösterme oranlarına etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada iç içe gömülü desen kullanılmıştır. Temel deseni nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen olan bu çalışmada, nitel ve nicel veriler analiz edilerek birlikte yorumlanmıştır. Araştırma da iki aşamalı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Uygun örnekleme ile belirlenmiş 40 öğretmen seçkisiz örnekleme yöntemi ile iki gruba atanmıştır. Sonrasında bu gruplardan hangisinin deney, hangisinin kontrol olacağı kura ile belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubundaki öğretmenlerin uygulamalar öncesinde ve sonrasında özel yetenekliler ve eğitimleri ile ilgili tutum düzeylerini belirlemek için“Özel Yetenekliler ve Eğitimlerine Yönelik Tutum Ölçeği”ve bilgi düzeylerini belirlemek için de“Özel yetenekliler ve Belirlenmeleri ile ilgili Bilgi Testi”ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Öğretmenlerin doğru aday gösterme oranlarını karşılaştırmak için de 2018-2019 eğitim öğretim yılında özel yetenekli olarak aday gösterilen ve özel yetenekli tanısı alan öğrencilerin oranları karşılaştırılmıştır. Deney grubunda yer alan öğretmenlere uygulanmak üzere araştırmacı tarafından“Özel Yetenekliler ve Belirlenmeleri ile İlgili Eğitim”planı hazırlanmış ve uygulanmıştır. Nitel veriler deney grubuna uygulan bu eğitimle ilgili soruları içeren yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde özel bir istatistik programı aracılığı ile mod, medyan, aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, bağımlı (ilişkili) ve bağımsız (ilişkisiz) t testi ve one way ANOVA testleri, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, eğitimler sonrasında deney grubundaki öğretmenlerin tutum düzeylerinin“kararsızım”, kontrol grubundaki öğretmenlerin tutum düzeylerinin ise“katılıyorum”düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Eğitimler öncesinde ve sonrasında deney ve kontrol grubundaki öğretmenlerin özel yetenekliler ve eğitimleri ile ilgili tutum düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca eğitimler sonrasında, özel yetenekliler ve belirlenmelerine yönelik bilgi düzeyleri arasında deney grubu lehine anlamlı farklılık oluştuğu yine deney grubu öğretmenlerinin eğitimler öncesinde ve sonrasında özel yetenekliler ve belirlenmeleri ile ilgili bilgi düzeyleri arasında da anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubundaki öğretmenlerin Bilim ve Sanat Merkezilerine doğru aday gösterme oranlarına bakıldığında deney grubunun oranının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Deney grubundaki öğretmenler ile yapılan görüşmeler sonucunda öğretmenlerin eğitimi faydalı buldukları fakat zamanlama ile ilgili sıkıntı yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine the effects of“Gifted Students' and Identification Training”of class teachers' knowledge level to identify special talents in the student selection process for Science and Art Centers; their attitudes towards gifted students and their education and the correct nomination rate by determining gifted students. This study uses an intertwined embedded pattern. In this study with the main pattern of experimental pre-test post-test-controlled group, quantitative research interprets quantitative data by analyzing by using qualitative data. The study uses a two-stage sampling method. 40 teachers selected with convenience sampling are assigned to two groups with the random sampling method. Then, the experiment group and control group among these groups are selected by drawing a lot. To determine control and experiment group teachers' attitudes and levels for gifted students and training before the application,“Attitude Scale for Gifted Students and Their Training”and to determine knowledge level,“Knowledge Test for Gifted Students and Identification”are applied as a pre-test. To compare the teachers' right nomination rate, nominated gifted students and gifted student diagnosis for the 2018-2019 academic year are compared.“Gifted Students' and Identification Training”plan is prepared and applied by the researcher to the teachers in the experiment group. Qualitative data is obtained by a semi-structured interview form containing questions related to this training. For quantitative data analysis, mode, median, arithmetic average, standard deviation, frequency, dependent (related) and independent (unrelated) t-test and one-way ANOVA test and for qualitative data analysis, content analysis are used. As a result of the study, it is found that teachers' attitude level in the experiment group is at“indecisive”level and teachers' attitude level in the control group is at“I agree”level after the training. It is found that there is no significant difference between experiment and control group teachers' attitude for gifted students and their training before and after the training. Additionally, it is found that there is a significant difference in favor of the experiment group for knowledge levels regarding gifted students and identification at the end of the training and a significant difference in favor of experiment group teachers is determined for knowledge level related to gifted students and identification before and after the training. When the experiment and control group teachers' correct identification of student selection to the Science and Art Centre is considered, it is found that the ratio is higher in the experiment group. As a result of the interviews with experiment group teachers, it is found that teachers found the training beneficial but experienced problems with timing.