İşveren markasının örgütsel mutluluğa, iş tatminine ve işten ayrılma niyetine etkisi
The impact of employer brand on employee's organizational happiness, job satisfaction and intention to leave
- Tez No: 664385
 - Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada işveren markasının örgütsel mutluluğa, iş tatminine ve işten ayrılma niyetine etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Bu anlamda kavramlar detaylı bir şekilde incelemiş ve işveren markası, çalışanın örgütsel mutluluğu, iş tatminini ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Çalışmada öncelikle literatür taraması yapılmıştır. Literatür taraması sonucunda çalışmanın bölümleri oluşturulmuş ve bölümler kapsamında çalışmanın amacına yönelik hipotezler belirlenmiştir. Hipotezlerin test edilmesi amacı ile analizde gerekli olan ölçekler literatür çalışmaları kapsamında oluşturulmuştur. Hazırlanan ölçekler çeşitli yaş ve meslek grubundan 250 katılımcıya online olarak uygulanmıştır. Kamu ve özel sektörde çalışan ağırlıklı olarak kıdemli uzman seviyesinde olan 172 katılımcıdan geri dönüş alınmış ve elde edilen veriler analize tabi tutulmuştur. Hazırlanan ölçeklerin araştırmaya uygunluğunu test etmek amacıyla öncelikle geçerlilik ve güvenilirlik analizleri uygulanmıştır. Geçerlilik ve güvenilirlik analizlerinden sonra araştırma değişkenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile korelasyon analizi yapılmıştır. Bir sonraki aşamada değişkenler arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte değişkenlerin aracı etkisi de analiz edilerek hipotez testlerinin sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda işveren markası ile örgütsel mutluluk, çalışanın iş tatmini ve işten ayrılma niyeti arasında anlamı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel mutluluk ve iş tatminin işveren markası ve işten ayrılma niyeti arasında aracı etkiye sahip olduğu çalışmanın diğer bulgusudur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of employer branding on the organizational happiness, job satisfaction and turnover intention is tried to be examined. In this sense, the concepts are examined in a detailed way and the relationship between the employer brand, the organizational happiness of the employee, job satisfaction and the intention to quit is analyzed. In this study, firstly, the literature search was done and the sections of the study were formed in line with the purpose of the study. After that, the hypotheses were determined within the scope of these sections. In order to test the hypotheses, the scales required in the analysis were created in the context of literature studies. The scales prepared were applied online to 250 participants from various age and professional groups. Feedback was received from 172 participants, especially at senior expert role, working in both public and private sector; and the data obtained were analyzed. In order to test the suitability of the prepared scales for the research, first of all, validity and reliability analyzes were applied. After validity and reliability analyzes, correlation analysis was conducted to examine the relationship between research variables. In the next step, regression analysis was conducted to determine the relationship between variables. In addition, the mediating effect of variables was analyzed and the results of the hypothesis tests were evaluated. As a result of the study, it was determined that there is a meaningful relationship between employer brand and organizational happiness, job satisfaction and intention to quit. Another finding of the study is that organizational happiness and job satisfaction have a mediating effect between the employer brand and the turnover intention.