Azerbaycan'da 'Potansiyel Okul Direktörleri Eğitim Programı'nı tamamlayan okul yöneticilerinin yeterlilikleri
Competencies of school managers who completed 'Potential School Directors Training Program' in Azerbaijan
- Tez No: 664390
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Çalışmanın amacı, Azerbaycan'da“Potansiyel Okul Direktörleri Eğitim Programı”na katılmış okul yöneticilerinin, eğitim programına ve okul yönetimine dair görüşlerini inceleyerek, yöneticilerin mesleki yeterliliklerine ilişkin durumu ortaya koymaktır. Çalışmada, nitel çalışma yaklaşımlarından bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Çalışmanın çalışma grubunu, amaçlı örnekleme yönteminin benzeşik örneklemeyle belirlenmiş“Potansiyel Okul Direktörleri Eğitim Programı”nı tamamlayıp, Azerbaycan'ın Bakü ilinin umum tahsil mekteplerinde görev alan 16 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Yapılmış yüz yüze görüşme, gözlem ve doküman analizi sonucunda katılımcıların eğitim programına ve okul yönetimine ilişkin görüşleri saptanmaya çalışılmıştır. Veri toplama sürecinde elde edilmiş veriler betimsel analizle çözümlenmiştir. Yapılan analiz sonucunda okul yöneticilerinin hazırlanmasıyla ilgili düzenlenen hizmet öncesi eğitimin birtakım eksikleri olmasına rağmen yöneticilere mesleki yeterliliklere sahip olma konusunda katkı sağladığı görülmüştür. Ayrıca literatürde okul yöneticilerinin yeterlilikleriyle ilgili saptanan bulguların çalışmanın bulgularıyla örtüşmesi Azerbaycanlı yöneticilerin çeşitli liderlik özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir. Çalışma sonucunda yöneticilerin yeni göreve başlarken karşılaştıkları güçlükler dikkate alınarak hizmet öncesi eğitim programının içeriğinde yenilikler yapılması, yöneticiler için hizmet içi eğitimler düzenlenmesi ve mentor desteğinin sağlanması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the views of school administrators who participated in the“Potential School Directors”training program in Azerbaijan about the education program and school management, and to reveal the situation regarding the professional competencies of the administrators. The holistic multi-case design, one of the qualitative study approaches, was used in the study. The participants of the study were 16 school administrators who have completed the training program of“Potential School Directors”attending a public school in Baku, Azerbaijan. As a result of the interview, observation and document analysis, the opinions of the participants about the education program and the school administration were tried to be determined. The collected data were analyzed through descriptive analysis. As a result of the analysis, it was seen that the pre-service training organized for the preparation of school administrators contributed to the principals in having professional competencies, although it had some deficiencies. In addition, the coincidence of the findings in the literature regarding the competencies of school administrators with the findings of the study shows that Azerbaijani administrators have various leadership characteristics. As a result of the study, considering the difficulties that managers encounter while starting their new duties, it can be said that innovations in the pre-service training program, in-service trainings for managers and mentor support should be provided.