Öğretmenlerin teknoloji entegrasyonuna ilişkin öz yeterlik algıları, iş doyumu düzeyleri ve yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship among teachers' perceptions of technology integration self-efficacy, levels of job satisfaction and lifelong learning trends
  1. Tez No: 664389
  2. Yazar: ASLIHAN BAHADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Teknoloji entegrasyonlu öğrenme ortamları tasarlama eğitimlerine katılan öğretmenler, aldıkları eğitimlerdeki araçları derslerine entegre ettiğini ya da etmeyi düşündüğünü belirtmişlerdir. Bu araştırma, öğretmenlerin teknoloji entegrasyonuna yönelik öz yeterlik algıları, yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve iş doyumları arasındaki ilişkilerin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Bu doğrultuda, 2017-2018 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde görev yapan 130 özel okul öğretmeninden kolay ulaşılabilir örnekleme tekniğinden faydalanarak veri toplanmıştır. Teknoloji entegrasyonu öz yeterlik algısını ölçmek için Wang vd. (2004) tarafından geliştirilen ve Ünal (2013) tarafından Türkçe diline uyarlanan 19 maddelik bir ölçek; yaşam boyu öğrenme eğilimini ölçmek üzere Gür-Erdoğan ve Arsaal (2016) tarafından geliştirilen 17 maddelik bir ölçek; iş doyumunu ölçmek üzere Spector (1985) tarafından geliştirilen ve Yelboğa (2009) tarafından Türkçe diline uyarlanan 36 maddelik bir ölçek kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 20 bilgisayar programından faydalanılarak analiz edilmiştir. Ölçeklerden elde edilen verilerin analizi için korelasyon analizi, faktör analizi, t-testi ve anova testleri yapılmıştır. Anket formundan elde edilen verilerin ise frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde, teknoloji entegrasyonuna ilişkin öz yeterlik algısı, iş doyumu ve yaşam boyu öğrenme eğilimi arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların çeşitli demografik özelliklerine göre, bahsi geçen değişkenlerin bazılarında anlamlı farklılıklara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relations between teachers' perceptions of technology integration self-efficacy, lifelong learning trends and job satisfactions. In this research, survey model, one of the quantitative research designs was used. In this respect, survey was conducted on 130 private school teachers working in Istanbul in 2017-2018 school year via using convenience sampling technique. In order to measure technology integration self-efficacy, the scale developed by Wang et. al (2004) and adapted into Turkish by Ünal (2013) with 19 items; to measure lifelong learning trends, the scale developed by Gür-Erdoğan and Arsal (2016) with 17 items; to measure job satisfaction, the scale developed by Spector (1985) and adapted into Turkish by Yelboğa (2009) with 36 items, were used. The data obtained were analyzed using the SPSS 20 computer program. Correlation analysis, factor analysis, t-test and anova test were used to analyze the data obtained from the scales. The frequency and percentage calculations of the data obtained from the survey form were performed. As the result of the analysis, positive and significant relations were found between perception of technology integration self-efficacy, job satisfaction and lifelong learning trends. Moreover, significant differences were found in some variables according to various demographical features of the participants.