Çalışma hayatında kamu sektörü tercih sebeplerinin değerlendirilmesi
An analysis of the reasons for public sector choice in working life
- Tez No: 664439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmanın amacı; araştırma doğrultusunda görüşme yapılan kamu-özel sektör çalışanlarına yöneltilen sorular karşısında yapmış oldukları değerlendirmeler ve yapılan literatür araştırması sonucunda ortaya çıkan bulgular ile kamu sektörünün niçin tercih edildiğini tespit edebilmek ve kamu-özel sektör çalışma hayatı arasındaki farklılıkları ortaya koyabilmektir. Türkiye'deki çalışma hayatında kamu-özel sektör tercih nedenleri üzerine herhangi bir çalışma yapılmamış olması ve kamu sektörüne yönelik yoğun bir rağbetin olması, bu konuda bir çalışma yürütülmesinde motivasyon unsuru olmuştur. Bu amaç doğrultusunda literatür taraması yapılmış ve kamu sektörü ile özel sektöre ilişkin bilgiler bir araya getirilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılarak, 6 Özel Sektör Yöneticisi, 6 Kamu Yöneticisi, 7 memur, 6 sözleşmeli personel, 5 kamu işçisi, 6 özel sektör işçisi olmak üzere toplam 36 çalışanla, özel olarak hazırlanmış olan açık uçlu sorular yöneltilerek mülakat yapılmıştır. Araştırmanın verileri, açık-uçlu sorular vasıtasıyla toplanmış ve“içerik analizi tekniği”kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan araştırma ile kamu sektöründe çalışmanın özel sektöre kıyasla avantajlı yönlerinin olup olmadığı, vatandaşların kamu sektöründe çalışmayı daha fazla tercih etme nedenleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma hayatını yakından ilgilendiren unsurlar, kamu ve özel sektör üzerinden kıyaslama yapılarak ele alınmış ve çalışanların sektör tercih nedenleri üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda özel ve kamu sektörü çalışanlarının kanuni hakları irdelenmiş, sektörlerin yasal düzeydeki farklılıkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to put forward the reason of the selection of the public sector and the differences between public-private sector working life with the result of assesments in the face of questions raised to the public-private sector employees interviewed in accordance with the study and of the findings reached at the end of the literature research performed. Non-existence of any study on the reasons of public-private sector choices in Turkey and the existence of an intense demand oriented towards public sector have become a motivation factor the realisation of this study. In order to secure this aim, literature review has been performed and information relating to public sector and private sector has been gathered. One of the qualitative research methods using semi-structured interview technique, interview has been performed with 36 workers in total, 6 of whom are private sector managers, 6 of whom are public sector managers, 7 of whom are civil servants, 6 of whom are personnel, 6 of them workers in private sector, with specifically designed open-ended questions oriented towards them. Inputs of the research have been gathered through“an inquiry composed of open-ended questions”and analysed by using“content analysis method”. With the realised research, it has been tried to analyse if there exists advantageous sides of working in public sector with respect to private sector and the reasons of the citizens' tendency for choosing working in public sector. Factors closely related to the working life have been evaluated with a comparison via public and private sectors and the workers' choice of sector has been emphasized. In this context, legal rights of workers in private and public sectors have been explicated and differences between the sectors at legal level have been put forth.