Zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamında bedensel zarar görenlerin sigorta sözleşmesinden doğan hakları
The rights of those who suffer bodily harm within the scope of compulsory liability insurance arising from the insurance contract
- Tez No: 664485
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
En yaygın ulaşım şekli olan karayolu ulaşımı, insan ve risk faktörleri gereğince her zaman tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Ülkemizde her yıl çok sayıda trafik kazası meydana gelmekte ve bireyler zarar görmektedir. Bireylerin uğradıkları zararların kusurlu kişilerce tazmin edilmesi tazminat hukuku açısından önem arz etmektedir. Haksız fiil kapsamında; kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille başkasına zarar veren kişiler bu zararı gidermekle yükümlüdür. Trafik kazası da esası itibariyle haksız fiil sorumluluğuna dayandığından, kusurlu davranışıyla kazanın meydana gelmesinde ve üçüncü bir kişinin zarar görmesinde rol oynayan kişi, tehlike sorumluluğu kapsamında meydana gelen zararı gidermekle yükümlüdür. Sorumluluk kavramının genişlemesi sonucu sorumlulukların sigortalanması kavramı da ön plana çıkmıştır. Bu kapsamda, motorlu araç işletenlerin sorumluluklarını karşılamak üzere sigorta yaptırması zorunlu kılınmış ve zarar görenlerin uğrayacakları zararlar sigorta sözleşmesi ile teminat altına alınmıştır. Trafik kazası sonucu zarar gören kişiler, uğradıkları zararı kusuru olması şartı ile motorlu araç sahiplerinden, sürücülerinden veya sigortacıdan talep edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Road transport, the most common form of transport, can always have dangerous consequences due to human and risk factors. In our country, many traffic accidents occur every year and individuals are harmed. Compensation of the damages suffered by individuals by faulty persons is important in terms of compensation law. Within the scope of the tortious acts; persons who harm someone else with a flawed and unlawful act are obliged to repair this damage. Since the traffic accident is basically based on tort responsibility, the person who played a role in the occurrence of the accident and the damage of a third person with his faulty behavior is obliged to eliminate the damage that occurred within the scope of danger responsibility. As a result of the expansion of the concept of responsibility, the concept of ensuring responsibilities has come to the fore. In this context, motor vehicle operators are obliged to take out insurance to cover their liabilities and the damages to be incurred by those who are damaged are covered by an insurance contract. Persons who have been harmed as a result of a traffic accident can claim the damage they suffered from the motor vehicle owners, drivers, or insurer, provided that the damage they suffered is at fault.