Bedensel zararların tazmininde zorunlu mali sorumluluk sigortası
Compulsory automobile liability insurance in compensation of physical damages
- Tez No: 490977
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TİFTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte motorlu araç kullanımına bağlı olarak trafik kazaları da gittikçe artmaktadır. Trafik kazalarının artmasıyla birlikte can kayıplarının ve yaralanmaların da çok yükseldiği görülmektedir. Zarara uğrayanların veya ölüm halinde bunların yakınlarının zararlarının telafi edilebilmesi için zorunlu mali sorumluluk sigortası (trafik sigortası) yapılmaktadır. Zorunlu mali sorumluluk sigortası, tehlike sorumluluğunun bir sonucu olarak doğmuş ve gelişmiştir. Trafik kazası sonucu meydana gelebilecek bedensel zararlar, zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamındadır. TBK m.54'te sayılan bedensel zararlar; tedavi giderleri, kazanç kaybı, çalışma gücünün azalmasından ya da yitirilmesinden doğan kayıplar ve ekonomik geleceğin sarsılmasından doğan zararlardır. Doktrin ve uygulamada güç (efor) kaybı kuramı benimsendiği için zarar gören kişi kazanç kaybına uğramasa dahi güç kaybına uğramışsa bedensel zarara uğradığı kabul edilir. Sigortacı, bedensel zarara uğrayan zarar görenin bu sigorta kapsamında yer alan zararlarını sigorta poliçe limiti oranında ödemek zorundadır. Karayolları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarında, 01.06.2015 yılında sigorta şirketlerinin sorumluluğunu azaltan değişiklikler yapılmıştır. Zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamı dışında bırakılan hususlar hem KTK hem de Karayolları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarda sayılmaktadır. Hatır için yararlanmadan doğan zararlar, yeni Genel Şartlar yürürlüğe girmeden önce sigorta kapsamında iken; Genel Şartlar yürürlüğe girdikten sonra sigorta kapsamı dışında bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Car accidents have been enhancing day by day as people prefer to use motor vehicles and technology develops. Accordingly, there are more people losing their lives or injured. In order to compensate these losses of people or their relatives, there is the compulsory automobile liability insurance. This type of insurance emerged as a result of responsibility for danger. The physical damages stemming from car accidents are in the scope of the compulsory automobile liability insurance. Art. 54 of the Turkish Code of Obligations provides the scope of this insurance as following: physical injuries/damages, treatment costs, loss of earnings, the losses due to the decrease in or deprivation of work force and finally damages arising out of an economic future that is at risk. It is accepted in the doctrine and practice that one does not have to be in loss of earnings, it is enough even to be in loss of power in order to be protected under the scope of this insurance according to the theory of power/effort loss. The insurer is obliged to pay other damages, which are under the scope of compulsory automobile liability insurance, of the person in proportion to the insurance limit. There have been amendments made to reduce the liability of insurance companies in General Terms of Compulsory Financial Liability Insurance of the Highways dated 01.06.2015 The provisions that are excluded from compulsory financial liability insurance are stated in both Highway Traffic Law and the General Conditions of the Compulsory Financial Liability Insurance of the Highways. Damages arising out of use for the benefit of others were covered by the insurance at the time when General Conditions were not effective, however, these are excluded from the protection of insurance after the General Conditions entered into force.