Eğitim kurumlarında 'yönetişim' kavramı ve uygulanabilirliğinin yönetici ve öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi (Kayseri ili örneği)
An investigation of governance concept and its aplicability at education institutions according to administrators and teachers views (Kayseri sample)
- Tez No: 664484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR CANDAN HAMURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada eğitim kurumlarında yönetişim kavramı ve uygulanabilirliğinin yönetici ve öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem ve karma yöntem tasarımlarından sıralayıcı açıklayıcı tasarım kullanılmıştır. Öncelikle literatürde daha önce yapılan çalışmalar göz önünde bulundurularak araştırmacı tarafından eğitimde yönetişim ölçeği geliştirilmiştir. Ölçeğin geçerlik ve güvenirliği uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiş, ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır (α=0,939). Araştırmanın evrenini 2016-2017 eğitim öğretim yılında Kayseri ili Melikgazi ve Kocasinan ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında görev yapan 3664 yönetici ve öğretmen oluşturmaktadır. Hedef evrenden basit seçkisiz örnekleme yoluyla seçilen 341 öğretmen ve yönetici araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Ölçeğe verilen cevaplar göz önüne alınarak belirlenmiş 5 yönetici ve 5 öğretmen ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Eğitimde yönetişim ölçeğinden elde edilen nicel verilerin analizi için SPSS 22.00 paket programı ve nitel verilerin analizi için ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları yönetişimin bütün alt boyutları için cinsiyet ve görev değişkenine göre anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Kadın katılımcıların erkek katılımcılara göre yönetişim algılarının tüm alt boyutlarda daha düşük olduğu görülmüştür. Mülakatlardan elde edilen bulgulara göre yöneticiler yönetişimin etkin şekilde uygulandığını belirtirken, öğretmenlerin görüşlerine göre ise eğitim kurumlarında yönetişimin etkin şekilde uygulanmadığı ve alt boyutların tamamında yöneticilerin geleneksel yönetim yaklaşımıyla hareket ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigate the concept of governance and its applicability in educational institutions from the perspectives of teachers and school administrators. In conducting this study, a mixed approach combining quantitative and qualitative research methods was employed. Specifically, in carrying out the research an explanatory sequential mixed method design was used. Firstly, 'educational governance scale' was developed by the researcher considering the previous studies in the literature. The validity and reliability of this scale were analyzed using appropriate statistical methods. The results of analysis indicated that the scale was valid and reliable (α=0,939). The population of the study consisted of 3664 teachers and administrators workink in public education institutions at Melikgazi and Kocasinan district of Kayseri.The research sample was determined by simple random sampling and included 341 teachers and administrators. After the questionnaire, semi-structured interviews were carried out with 5 teachers and 5 administrators. Data obtained from 'educational governance scale' were analyzed using SPSS-22 software program. Data obtained from the interviews were analyzed using descriptive analysis method. The results indicated that there is a significant difference in the interpretations of participants in terms of gender and employee variables considering all the sub-dimensions of governance. The interviews produced similar results. Administrators state their beliefs that governance is being applied effectively. Yet, the teachers displayed contrasting views and stated that governance is not being applied effectively. In their views administrators display traditional approaches considering for most of the administrative sub-dimensions.