Sepultaria sumneriana'nın etanolik ekstresinin antioksidan aktivitesi
Antioxidant activity of an ethanolic extract of Sepultaria sumneriana
- Tez No: 664520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGAZ AKATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Mantarlar besinsel değerleri, düşük oranda şeker ve yağ içermeleri nedeniyle özellikle iyi birer diyet ürünü olarak nitelendirilmektedir. Bununla beraber mantarların doğal olarak ürettiği biyolojik olarak aktif bileşenlerin çok çeşitli etkileri gösterilmiştir. Antioksidan, antimikrobiyal ve antikanser aktivite, kolesterol düşürücü ve bağışıklık sistemini uyarıcı etkilere sahip oldukları yapılan birçok çalışma sonucunda bilinmektedir. Sepultaria sumneriana'nın etanolik ekstrelerinin antioksidan kapasitesi, DPPH radikalini temizleme yeteneği kullanılarak belirlenmiştir. Antioksidan aktivitesini belirlemek amacıyla ayrıca fenolik ve flavonoid içeriği de araştırılmıştır. Antioksidan enzimler, oksidatif stresin kontrol edilmesi ve hücresel dengenin düzenlenmesi için oldukça önemlidir. Hücreleri reaktif oksijen türlerinin zararlı etkilerinden koruması birçok dejeneratif hastalıkların gelişimini engelleyebilmektedir. Bu nedenle Sepultaria sumneriana'nın SOD, GPx, GST ve KAT enzimleri üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. DPPH üzerine yapılan çalışmalarda Radikal Süpürücü Aktivite oranı 10 mg/ml en yüksek mantar özütü konsantrasyonunda %28.28 ±0.0088 olarak belirlenmiştir. IC50 değerleri ise Gallik Asit için 0.00148 mg/ml, Sepultaria sumneriana için ise 1.148 mg/ml olarak tespit edilmiştir. Toplam fenolik madde miktarı 11.139 mgGAE/g, toplam flavonoid madde miktarı ise 1.872 mgQUE/g olarak hesaplanmıştır. GST ve Katalaz enzimleri üzerinde yapılan çalışmalarda mantar özütünün aktivasyona neden olduğu, SOD enzimi üzerinde ise inhibisyona neden olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mushrooms are considered particularly good dietary products due to their nutritional value, low sugar and fat content. However, many studies have shown that a wide variety of components naturally produced by mushrooms have important activities such as activation of antioxidant enzymes, anticancer and antidiabetic. The antioxidant capacity of the ethanolic extracts of Sepultaria sumneriana was determined using the ability to scavenge the DPPH radicals. Phenolic and flavonoid content was also investigated in order to determine its antioxidant activity. Antioxidant enzymes are very important for controlling oxidative stress and regulating cellular balance. Protecting cells from the harmful effects of reactive oxygen species can prevent the development of many degenerative diseases. Therefore, the effects of Sepultaria sumneriana on SOD, GPx, GST and CAT enzymes were also investigated. In studies on DPPH, the Radical Scavenging Activity ratio was determined as 28.28% ± 0.0088 at the highest concentration of mushroom extract of 10 mg / ml. IC50 values were determined as 0.00148 mg / ml for Gallic Acid and 1.148 mg / ml for the Sepultaria sumneriana. The total amount of phenolic content was determined as 11.139 mgGAE / g, and the total amount of flavonoid content was determined as 1.872 mgQUE / g. In studies on GST and Catalase enzymes, it has been observed that the mushroom extract causes activation. Inhibition was observed on the SOD enzyme.