Bekilli (Denizli) ve çevresi makromantar florası üzerinde bir araştırma
An Investigation on mushrooms flora in Bekilli and its around
  1. Tez No: 89295
  2. Yazar: SACİT KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, Denizli İli Bekilli İlçesi sınırlan içinde yapılan arazi çalışmaları sırasında, 1998-1999 yılları arasında, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında 867 makrofungus örneği toplanmıştır. Toplanan bütün türlerin morfolojik ve ekolojik özellikleri ve yöre halkından alınan bilgiler kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucu 27 familyaya ait 55 makrofungus türü belirlenmiştir. Bunlardan 8 takson Pezizales'e, 8 tür Aphyllophorales'e 1 tür Tulostomatales'e, 1 tür Nidulariales'e, 5 tür Lycoperdales'e, 2 tür Hymenogastrales'e, 4 tür Boletales'e, 26 tür Agaricales'e aittir. Bunların 35'i yenen,17'si yenmeyen, 3'ü zehirli, 10'u odun tahripçisi, 9'u hem yenen hem odun tahripçisi ve 1 'i hem zehirli hem de odun tahripçisidir. Yenen türler: Morchella conica, M. esculenta, Helvetia leucopus, H. lacunosa, Paxina leucomelas, Sarcosphaera crassa, Laetiporus sulphureus, Polyporus squamosus, Ramaria stricta, Lycoperdon molle, L. perlatum, Rhizopogon luteolus, R. roseolus, Suillus bellinii, Boletus erythropus, Chroogomphus rutilus, Lentinııs tigrinus, Pleurotus ostreatus, P. eryngii, Clitocybe odora, Laccaria laccata, Lepista nuda, Oudemansiella radicata, Tricholoma terreum, Macrolepiota procera, Agaricus campestris, A. bisporus, Coprinus atramentarius, C. comatus, C. disseminatııs, C. nıicaceus, Agrocybe cylindrica, Russula delica, Lactarius deliciosus ve L. deterrimus'tur. Yenmeyen türler: Paxina acetabulum, Sepultaria sumneriana, Stereunı hirsutum, Fomes fomcntarius, Trametes versicolor, Ganoderma applanatıım, Schizophyllum commune, Phellinus tuberculosus, Tulostoma brumale, Cyathus olla, C east rum sessile, G. triplex, Mycena strobilicola, Pluteus salicinus, Volvariella bombycina, Panaeolus semiovatus ve Boletus radicans'tır. Zehirli türler: IV Hypholoma fasciculare, Inocybe fastigiata ve I. geophylla'dır. Odun tahripçisi türler: Stereum hirsutum, Fomes fomentarius, Trametes versicolor, Ganoderma applanatum, Schizophyllum commune, Phellinus tuberculosus, Cyathus olla, Mycena strobilicola, Pluteus salicinus ve Volvariella bombycina'dir. Hem yenen hem odun tahripçisi türler: Coprinus micaceus, Laeliporus sulphureus, Polyporus squamostis, Ramaria stricta, Lentinus tigrinus, Pleurotus ostreatus, P. eryngii, Oudemansiella radicata ve Agrocybe cylindrica'dir. Hem zehirli hem odun tahripçisi tür ise Hypholoma fasciculare' dir. ANAHTAR KELİMELER: Makrofungal Flora, Taksonomi, Bekilli-Denizli, Türkiye.
Özet (Çeviri)
In this study, 867 macrofungi specimens were collected during the fields works around Bekilli in Denizli especially in Autum and Spring seasons in 1998-1999. The morphological and ecological features of all species and the information got from the inhabitants on mushrooms were recorded. As a result of field and laboratory studies, 55 makrofungi species from 27 familias have been identified totally. Among of these macrofungi 8 taxons belongs to Pczizales, 8 to the Aphyllophorales, 1 to the Tulostomatales, 1 to the Nidulariales, 5 to the Lycoperdales, 2 to the Hymenogastrales, 4 to the Boletales, and 26 to the Agaricales. Among these 55 identificated macrofungi, 35 of them are edible, 17 of them are not edible, 3 of them are poisonous, 10 of them are wood decaying fungi, 9 of them are wood decaying fungi and also edible, 1 of them one poisoning. Edible species are: Morchella conica, M. esculenta, Helvetia leucopus, H. lacunosa, Paxina leucomelas, Sarcosphaera crassa, Laetiporus sulphureus, Polyporus squamosus, Ramaria stricta, Lycoperdon molle, L. perlatum, Rhizopogon luteohis, R. roseolus, Suillus bellinii, Boletus erythropus, Chroogomphus nitidis, Lentinus tigrinus, Pleurotus ostreatus, P. eryngii, Clitocybe odora, Lacearia laccata, Lepista inula, Oudemansiella radicata, Tricholoma terreum, Macrolepiota procera, Agaricus campeslris, A. bisporus, Coprinus atramentarius, C. comatus, C. disseminatus, C. micaceus, Agrocybe cylindrica, Russula delica, Lactarius deliciosus and L. deterrimus. Not edible species are: Paxina acetabulum, Sepultaria sumneriana, Stereum hirsutum, Fomes fomentarius, Trametes versicolor, Ganoderma applanatum, Schizophyllum commune, Phellinus tuberculosus, Tulostoma brumale, Cyathus olla, Geastrum sessile, G. triplex, Mycena strobilicola, Pluteus salicinus,VI Volvariella bombycina, Panaeolus semiovatus and Boletus radicans. Poisonous species are: Hypholoma fasciculare, Inocybe fastigiata and I. geophylla. Wood decaying species are: Stereum hirsutum, Fomes fomentarius, Trametes versicolor, Ganoderma applanatum, Schizophyllum commune, Phellinus tuberculosus, Cyathus olla, Mycena strobilicola, Pluteus salicinus and Volvariella bombycina. Wood decaying and also edible species are: Coprinus micaceus, Laetiporus sulphurous, Polyporus squamosus, Ramaria stricta, Lentinus tigrinus, Pleurotus ostreatus, P. eryngii, Oudemansiella radicata and Agrocybe cylindrica. Wood decaying and also poisonous species is: Hypholoma fasciculare. KEY WORDS: Mushroom Flora, Taxonomy, Bckilli-Denizli, Turkey.